2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri

2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri

03/09/2022 Tarihli ve 31942 Sayılı Resmî Gazetede yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 2023 boşanma davası vekalet ücretleri boşanma davaları ve işleri için en az KDV hariç 9.200,00 TL avukatlık ücreti alınması gerekmektedir. Yayımlanan Asgari Ücret Tarifesinde belirlenen bu miktar avukatın davada alabileceği en düşük vekalet ücretidir. Vekalet ücreti hesaplanırken boşanma nedenleri, davanın hangi şehirde açılacağı, tarafların tazminat, velayet ve nafaka talepleri gibi birçok etken göz önünde bulundurulmaktadır bu nedenle vekalet ücretleri her boşanma davasında değişebilmektedir.

Boşanma davasında mahkeme tarafından hükmedilecek vekalet ücreti en az KDV hariç 9.200,00 TL olacaktır. Bu ücret avukat için hükmedilen miktardır.

2023 Boşanma Davası Avukatlık Ücreti

Boşanma davalarında taraflar ve avukat arasındaki ilişkiden kaynaklanan ücret ise avukatlık ücretidir. Bu ücret miktarı her olayın somut durumlarına göre değişmektedir. Çekişmeli ve boşanma davaları olmak üzere bu iki tür davalar için boşanma avukatlık ücretleri değişmektedir.

Avukatlık ücretleri avukatların harcayacağı emeğe ve mesaiye göre değişmektedir. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenen en düşük vekalet ücretinden az olmamak üzere müvekkil ve avukat arasında belirlenmektedir. Buna göre 03/09/2022 Tarihli ve 31942 Sayılı Resmî Gazetede yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinegöre 9.200,00 TL tutarının altında olmamak üzere müvekkil ve avukat arasında boşanma davasının miktarı belirlenecektir. Bilinmektedir ki avukatlar ücretlerini serbestçe belirleyebilmektedir bu nedenle her somut olayın durumuna ve davanın çekişmeli yahut anlaşmalı olmasına göre avukatlık ücretleri değişecektir.

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına nispeten daha uzun ve yorucu geçmektedir ve çekişmeli boşanma davalarına avukatlar daha fazla zaman ve emek ayırmaktadır. Bu nedenle çekişmeli boşanma davalarının avukatlık ücretleri anlaşmalı boşanma davalarının avukatlık ücretlerine göre daha yüksek miktarda olmaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları 2023 yılı İstanbul Barosu’na göre en aşağı 40.000 TL, anlaşmalı boşanma davaları ise en aşağı 27.000 TL üzerinden ücretlendirilir. Eğer boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat talepleri de var ise bu takdirde avukatlık ücreti 40.000 TL’den az olmamak üzere dava değerinin en az %15i oranında olmalıdır.

03/09/2022 Tarihli ve 31942 Sayılı Resmî Gazetede yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre yayınlanan İstanbul Barosu 01.01.2023-21.12.2023 Dönemi İçin Avukat-Vekileden arasındaki en az ücret çizelgesi aşağıda yer almaktadır:

2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri
2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri

İstanbul Barosunun yayınlamış olduğu ücret tarifesi bu şekildedir. Ancak Türkiye Barolar Birliğinin ücret tarifesinin altında kalmamak şartıyla, boşanma davasının görüleceği şehre göre yerel baroların yayınladığı ücret tarifeleri de bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen miktarlar en az ücret tarifesidir. Bu nedenle avukatlar ücretlerini serbestçe belirleyebilmektedir. Avukatlar bu tarife ile bağlı olmayıp kendileri ücretlerini serbestçe belirleyebilecektir. Bu sebeple her avukatın boşanma davasına bakma ücreti farklılık arz edecektir.

2023 Avukatlık Danışmanlık Ücreti

Avukatlar hukuki bilgileri ile iş yapmaktadır bu nedenle vatandaşlara zaman ayırmakta ve bilgi vermektedir. Avukatların sözlü ve yazılı danışma ücretleri bulunmaktadır. 2023 avukatlık danışma ücreti tarifesine göre:

2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri
2023 Boşanma Davası Vekalet Ücretleri
  • Avukatlık bürosunda sözlü danışma ücreti – 4.000 TL ( 1 SAAT )
  • Avukata yazılı danışma ücreti – 8.000 TL ( 1 SAAT )

Arena Hukuk olarak ağırlıklı olarak boşanma davalarına bakmaktayız. Boşanma davaları hakkında detaylı bilgi almak ve ücret tarifemizi öğrenmek için hukuk büromuzu arayabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir