Mahkeme ne kadar nafaka verir?

boşanma avukatı ücreti

Mahkeme ne kadar nafaka verir?

Hakimin takdirine bağlı olmak üzere 750 TL ile 1.500 TL arasında nafaka verilmektedir.

Kanunen belirlenmiş bir nafaka bedeli yoktur. Uygulamada nafaka verilecek eş ya da çocukların maddi ihtiyaçlarına göre nafaka belirlenir.

Bu bedelden çok daha az ya da çok daha fazla olarak nafaka hakimce belirlenebilmektedir.

Nafaka bedeli kişi başı aylık olarak belirlenir. Yani her çocuk için ayrıca ödenir.

Nafaka neye göre belirlenir?

Nafaka aile mahkemesi hakiminin takdirine göre belirlenir. Kişilerin ekonomik hayat tarzları nafakanın belirlenmesinde etkilidir. Küçük bir ilçede yaşayanlar için aylık 700 TL nafaka belirlenebileceği gibi İstanbul gibi bir yerde 1.500 TL olarak belirlenebilir. Temelde nafakanın amacı mağdur olan kişilerin hayatlarını devam ettirebilecek düzeyde gelire sahip olmalarıdır.

Nafakayı kim belirler?

Nafakayı aile mahkemesi hakimi takdir eder. Kişilerin ekonomik yaşam tarzı ve ihtiyaçları gözetilerek karar verilir. Eğer nafakanın yeterli olmadığı düşünülüyorsa durum belirtilerek artış talep edilebilir.

Tedbir nafakası nedir?

Tedbir nafakası görülmekte olan boşanma davası esnasında eş ya da çocukların geçiminin sağlanması için diğer eş tarafından ödenen bedeldir. Dava sonrası eş için yoksulluk nafakası, çocuklar için iştirak nafakası olarak ismi değişecektir.

Yoksulluk nafakası nedir?

Yoksulluk nafakası boşanma sonrası eşin geçimi için diğer eş tarafından aylık yapılan ödemedir.

İştirak nafakası nedir?

İştirak nafakası boşanma davası sonrası çocukların geçiminin sağlanması için ödenen aylık ücrettir.

Eşime kaç sene nafaka vereceğim?

Konuyla alakalı yasal bir düzenleme olmamakla birlikte uygulamada hayat boyu yoksulluk nafakasının ödenmesine devam edilmektedir. Ancak nafaka ödenen eşin çalışmaya başlaması ya da tekrar evlenmesi durumlarında nafaka ödenmeyebilir.

Çocuğa ne kadar nafaka verilir?

Uygulamada 750 TL ile 1.500 TL arası çocuk başı nafaka ödenmektedir. Ancak çocuk sayısı ve kişilerin maddi yaşantı alışkanlıklarına göre bu tutar azalıp artabilir. Örneğin gelir düzeyi çok yüksek olan bir ailede çocuk başına 15.000 – 20.000 TL gibi aylık nafaka çıkabilmekteyken, çocuk sayısı fazla olan ve maddi durumu pek iyi olmayan bir ailede çocuk başına 500-700 TL’ye kadar nafaka bedeli düşebilir.

Çocuklara nafaka ne kadar çıkar?

Boşanma davası esnasında uygulamada 750 TL ile 1.500 TL arası çocuk başı nafaka belirlenebilmektedir. Ancak bu tutar aile mahkemesi tarafından çocukların durumu gözetilerek çok daha fazla ya da çok daha az olabilmektedir. Nafakaya ilişkin kanun ile belirlenen bir tutar yoktur.

Nafaka ödemezsem ne olur?

Nafaka ödenmemesi halinde tazyik hapsi cezası uygulanır. Nafaka yükümlüsü tazyik hapsine atılır.

Çalışmayan nafaka öder mi?

Nafaka ödeyen çalışmasa dahi nafaka bedelini ödemekle yükümlüdür. Kişilerin geçimini sağlamak için takdir edilen nafakanın ödenmemesi durumunda hapis cezası çıkar. Kişi çalışmasa dahi nafaka ödemek zorundadır.

İşsizsem nafaka öder miyim?

İşsiz dahi olunsa nafaka ödenmek zorundadır, diğer para borçlarından farklı olarak nafaka ödemeyene hapis cezası vardır.

Nafaka için hapis yatar mıyım?

Nafaka ödenmemesi halinde şikayete bağlı olarak nafaka yükümlüsü tazyik hapsi ile cezalandırılır.

Kanunen kaç para nafaka öderim?

Kanunen belirlenen bir nafaka bedeli yoktur ancak uygulamada 700 YL ile 1.500 TL arasında çocuk başı nafakaya aile mahkemelerince hükmedilmektedir. Tutarın belirlenmesi hakimin takdirindedir, çocuk ya da eşin maddi ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Mahkeme ne kadar nafaka verir?
Mahkeme ne kadar nafaka verir?

İstanbul boşanma avukatı

Kadın Boşanma Avukatı talebinizi iletebilirsiniz.

Avukat Cem AKYAZI boşanma davalarınızda deneyimiyle yanınızda olacaktır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yılı aşkın hukuk mahkemeleri tecrübesi ile boşanma davalarınızda deneyimlerini sizinle paylaşacaktır.

Anlaşmalı boşanma avukat ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için:

0212 706 90 30

One Comment

  1. gmz dedi ki:

    ben çalışmıyorum eşim 30000 maaş alıyor 2 çocuk var nafaka ne kadar verilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir