akıl hastalığı kanun maddesi TMK 165

arena hukuk boşanma avukatı

tmk 165 akıl hastalığı kanun maddesi

“V. Akıl hastalığı

Madde 165- Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hâle gelirse, hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmî sağlık kurulu raporuyla tespit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açabilir.”

Öncelikle belirtmek gerekir ki geçici akıl hastalıkları burada dava konusu edilemez. Örneğin depresyon ya da kısa süreli akıl rahatsızlıklarına dayanılarak bu madde kapsamında boşanma sağlanamaz.

Akıl hastalığının sürekli olarak devam ediyor olması şartı aranır.

Akıl hastası olduğu iddia edilen eşin çeşitli hastanelerden alınmış akıl hastalığı raporu yeterli olmayacaktır ve Adli Tıp’tan akıl hastalığını gösterir bir rapor dava aşamasında alınacaktır.

akıl hastalığı kanun maddesi
akıl hastalığı kanun maddesi

Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Küçükçekmece avukat bürosu olarak öncelikli olarak boşanma avukatı, çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma avukatı, zina dolasıyla boşanma davası, şiddetli geçimsizlik boşanma avukatı, evi terk sebebiyle boşanma, işçi alacağı davaları, sgk kurum işlemleri, miras ve icra hukuku alanındaki davalarında faaliyetler yürütmekteyiz. Küçükçekmece Halkalı, Sefaköy, Atakent gibi semtlerde davalar ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir