aldatma zina kanun maddesi tmk-161

TMK 161 aldatma zina kanun maddesi

“Madde 161- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.”

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ( önceki yazıya link verelim – https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4721.pdf) ’nun 161.maddesinden itibaren boşanma sebepleri sıralanmaktadır. Boşanma sebepleri arasında ilk sırada ise aldatma yani zina yer alır.

Hangi davranışlar aldatma zina sayılır?

Boşanma davasının zina sebebine dayalı olarak açılması ve davanın kabulü halinde zinayı kanıtlayan eş lehine avantajlı sonuçlar alınacaktır. Ancak zinanın ispatı oldukça zordur.

Örneğin eşlerden birinin karşı cinsle müstehcen mesajları olması, sık sık araması, kafe ve restoranlarda samimi pozları olması zinanın ispatını sağlamayacaktır. Ancak karşı cinsten biriyle bir gece aynı evde ya da otelde geçirmiş olması zinanın varlığı için yeterli olacaktır.

aldatma zina kanun maddesi
aldatma zina kanun maddesi

Zina Aldatma Zamanaşımı

6 AY ÖĞRENİLDİĞİ TARİHTEN İTİBAREN

TMK 161/2 ‘de düzenlendiği haliyle boşanma sebebinin öğrenilmesinden başlayarak altı ay içerisinde zinaya dayalı boşanma davası açması gerekir. Aksi halde aldatılan eş karşı tarafı affetmiş sayılacaktır. Bu süre hak düşürücü süredir. Başka bir deyişle zinayı öğrenmenin ardından altı ay geçtikten sonra zina sebebine dayanarak dava açılması halinde, zina yapıldığı ispat edilse dahi mahkeme davayı kabul etmeyecektir.

5 yıl, zina tarihinden itibaren

TMK 161/2 ‘de düzenlendiği üzere zina eyleminin ardından 5 yıl geçmesiyle, artık açılacak davalar zina ispat edilse dahi mahkemece kabul edilemez.

Aldatıldım, ne zaman dava açabilirim?

Aldatılma yani zinanın öğrenilmesinin ardından 6 ay geçmesiyle, her halde olayın 5 yıl önce yaşanmış olmasıyla artık zinaya dayanılarak boşanma davası açılmasının, ispatlansa dahi sonucu değişmeyecek şekilde bir anlamı omayacaktır.

Süreler geçtiyse ne yapabilirim?

Eğer bahsedilen süreler geçtiyse, TMK 166/1 maddeside yer alan “Evlilik birliğinin temelinden sarsılması” nedenine dayanarak dava ikame edilmesi yerinde olacaktır.

Küçükçekmece Avukat – Arena Hukuk Bürosu

Küçükçekmece avukat bürosu olarak öncelikli olarak boşanma avukatı, çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma avukatı, zina dolasıyla boşanma davası, şiddetli geçimsizlik boşanma avukatı, evi terk sebebiyle boşanma, işçi alacağı davaları, sgk kurum işlemleri, miras ve icra hukuku alanındaki davalarında faaliyetler yürütmekteyiz. Küçükçekmece Halkalı, Sefaköy, Atakent gibi semtlerde davalar ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir