pek kötü davranış kanun maddesi TMK 162

zina aldatma affetme affetmiş sayılma yargıtay

tmk 162 pek kötü davranış kanun maddesi

“II. Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

Madde 162- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

pek kötü davranış kanun maddesi TMK 162
pek kötü davranış kanun maddesi TMK 162

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.”

Eşinizin evlilik birliği içerisindeyken hayatınıza kast etmesine ilişkin ispata yarar delillerin olması boşanma sürecinde elinizi güçlendirir. Başka bir deyişle boşanacak eşi avantajlı konuma getirir.

TMK 162. maddeye dayalı bir dava açılmasında bir eşin diğer eşi dövmesi, diğerini eve kapatması, eşin diğer eşi aç bırakması ve bunun ispatlanması, anormal cinsel isteklerde bulunması veya anormal cinsel aktivitelere zorlaması gibi sebeplerin varlığı halinde TMK 162 hükümlerince boşanma davasının ikame edilmesinde yarar vardır.

ARENA HUKUK VE ARABULUCUK BÜROSU

Hukuk büromuz Küçükçekmece Halkalı ’da yer almaktadır. Bundan dolayı Küçükçekmece avukat hizmetlerimizi bu bölgede daha çok vermekteyiz. Bunun yanında Küçükçekmece Atakent, Halkalı, Altınşehir, Yarımburgaz, Sefaköy, Cennet, İkitelli, Başakşehir, Küçükçekmece İstasyon, Bağcılar, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir Bahçeşehir bölgelerinde de hizmetlerimizi yoğun şekilde icra ediyoruz.

Detaylı bilgi için avukatlarımıza soru sorabilirsiniz.

Kadın boşanma avukatı talebinizi iletebilirsiniz.

Av. Cem AKYAZI – Av. Dilan Nur KANDIRAN – Av. Mücahit Ahmet TUMBUL

Arena Hukuk Danışmanlık Arabuluculuk Ofisi

İletişim: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir