Boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

arena hukuk boşanma davası

Boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmeliyim? Boşanma avukatı seçerken ilk olarak avukatınızın boşanma davalarında tecrübeli olması gerekmektedir. Boşanma avukatının sizin tarafınız olması, anlattıklarınızı dinliyor ve anlıyor olması gerekir. Avukatlar sizin hukuki temsilcileriniz oldukları için boşanma konusunda bir avukat ile anlaştıktan sonra zihinsel olarak bir rahatlama hissettiyseniz doğru avukatı tercih ettiğinizi düşünebilirsiniz.

Bütün kriterleri bir arada olumlu olarak bulmanız oldukça zor olsa da aşağıdaki başlıklara hızlıca göz atmanızı öneririz.

Boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Deneyim

Boşanma davaları usul açısından da hataya mahal verilmemesi gereken davalardır. Uygulamada avukat değişikliğine giden müvekkillerden de tecrübe ettiğimiz üzere mutlaka deneyime önem verin. Bu sebeple kriterlerde ilk sıraya deneyimi almanızı öneririz.

Dinleme ve anlama

Sizi dinlemeyen, dinler gibi görünüp anlamayan biri ile çalışmanız tükenmenize neden olacaktır. Avukatınıza iş yükü nedeniyle her aradığınızda ulaşamayabilirsiniz ancak iletişim kurduğunuzda sizi anladığından emin olun. Avukatlar birçok farklı olay dinledikleri için daha önce görüşülen konuları ilk seferde anımsamayabilirler. Anlatılanlar dinlenildiyse ufak bir hatırlatma ile daha önce bahsedilen konuyu anımsayacaklardır.

Zihinsel rahatlık

Hukuki süreçler zihinsel olarak kişileri yorar. Bilinmez sonuçlar psikolojinizi tüketebilir. Gerçekten de boşanma dava süreçleri hakiminden delil durumuna bir çok değişkene bağlıdır. Sonucun net olarak önceden görülmesi çok zordur. Boşanma avukatınızla daha ilk görüşmenizde bu zihinsel yorgunluğunuzun azaldığını, hukuki olarak iyi temsil edileceğinizi, hakkınızın savunulacağını düşündüyseniz doğru adrestesinizdir.

Hukuk bürosu iş yükü

Hukuk bürosunun iş yükü çok fazlaysa ve size zaman ayırmakta zorlanılıyorsa o büro ile çalışmamanız daha doğru olacaktır. Aksi halde kafanızda cevaplanmayan sorular sizi dava boyunca tüketecektir.

Birden fazla avukat

Boşanma davanızı yürütecek hukuk bürosunda iletişim kurabileceğiniz birden fazla kişi olması davanızın tek kişi tarafından takip edilmediğini gösterir. Böylelikle dava süreciniz birden fazla avukatın takibinde daha emin ellerde olacaktır ve kişisel hatalar yaşanmayacaktır. İletişim kurduğunuz kişiler boşanma davanız hakkında tam bilgiye sahip olmasalar da genel bilgiye sahip olmaları dahi onların da davanızın takibinde olduğunu göstermeye yetecektir.

Sizin tarafınız olmalıdır

Menfaat ve haklarınızın tam olarak savunulması için boşanma avukatınız sizin tarafınız olmalıdır. Ancak anlaşma sağlanması için karşı taraf ile görüşülmesi sizi şüpheye düşürmemelidir. Boşanma davalarında anlaşma her zaman sonuna kadar zorlanmalıdır.

Anlaşmayı sonuna kadar değerlendirmelidir

Boşanma davaları da sonucu net olarak kestirilemeyen davalardır. Hakimin takdir yetkisinin geniş olması bir yana tanık ve delillerin dava sürecindeki durumu da belirsizliği arttırır. Anlaşma boşanma davası devam ederken dahi sağlanabilme durumu avukatınız tarafından değerlendirilmelidir.

Sonuçlar hakkında bilgi vermelidir

Boşanma avukatınız net olarak sonucu size belirtemez ancak aşağı yukarı ve ihtimallere bağlı olarak çıkabilecek sonuçları size aktarmalıdır. Eğer dezavantajınıza bir durum varsa sizi anlaşma noktasına doğru çekebilmelidir.

İzleniminiz olumlu olmalıdır

Boşanma avukatınızın sizi duygusal pozisyonunuzdan uzaklaştırarak menfaatlerinizi ön plana çıkarması gerekmektedir. Boşanma avukatınız ile görüştükten sonra psikolojik olarak rahatlama hissettiyseniz, sizi mantıklı adımlara yönlendirmeye çalıştığını düşündüyseniz doğru avukatı bulduğunuzu ifade edebiliriz.

Boşanmada önleyici tedbirlere hakim olmalıdır

Boşanma kişilerin en duygusal dönemlerini de içerisinde barındırdığı için dramatik çıkışlar, duygusal patlamalar, psikolojik bozukluklar kaçınılmazdır. Bu duygusal patlamalardan sizi koruyabilecek kanuni haklarınızı size hatırlatmalıdır. Fiziki ve psikolojik şiddetten kaçınmanızı sağlamalıdır. Kanuni haklarınız yanında psikolojik olarak da boşanmanın zararlı yönlerinden sizi korumayı göz önünde bulundurmalıdır.

Boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Boşanma avukatı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

İstanbul boşanma avukatı

İstanbul Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı ücretleri 2023, anlaşmalı boşanma davalarında İstanbul Barosu ücret tarifesine göre 27.000 TL ücret belirlenmiştir.
Boşanma avukatı ücretleri 2023, anlaşmalı boşanma davalarında İstanbul Barosu ücret tarifesine göre 27.000 TL ücret belirlenmiştir.

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Dilan Nur KANDIRAN boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir