20 Bin TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Öder?

20 Bin TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Öder

20 bin tl maaş alan ne kadar nafaka öder? müvekkillerimizden gelen sorulardan birisidir. öncelikle nafaka her durumda farklı olarak, aile mahkemesi hakimi tarafından belirlenmektedir. Nafakanın belirlenmesinde yazılı genel kurallar olmamakla birlikte uygulamada birbirine yakın miktarlar belirlenmektedir.

Nafaka belirlenirken nafaka ödeyecek kişinin ekonomik durumu, nafaka alacak kişinin ekonomik durumu ve maddi ihtiyaçları göz önünde bulundurulur.

20 bin TL maaş alan biri için belirlenmiş standart bir nafaka miktarı yoktur. Ancak birkaç örnekle ortalama bir hesap yapılabilir. Örneğin 2 çocuk ve çalışmayan eş için nafaka belirlenecek olursa, çalışmayan eşe 2 bin TL çocuk başına 2 bin TL nafaka verilmesi takdir edilebileceği gibi, çocuk ve çalışmayan eşin maddi ihtiyaçları daha fazlaysa bu tutarlar 3’er bin TL olarak da belirlenebilir. Ya da ev kirası ödendiği düşünülürse çalışmayan eşe 4 bin TL çocuk başına 2 bin TL gibi bir nafaka tutarı da belirlenebilir. Kira miktarının çok bu tutarları aşması halinde nafaka miktarı daha da yükselebilir.

Anlaşılacağı üzere nafaka tamamen durumun şartlarına göre belirlenebilmektedir.

Çalışmayan Maaş Almayan Kişi Nafaka Öder Mi?

Nafaka ödeyecek kişilerin ilk aklına gelen gelir göstermemek olacaktır. Ancak gelir göstermeyen kişi yine nafaka ödemek zorundadır. Gerçekten gelirinin olmaması halinde dahi nafaka ödeyecek eş bir şekilde nafaka miktarını bularak nafaka borcunu ödemesi gerekir. Bilindiği üzere nafaka ödememenin cezası tazyik hapsine mahkum olmaktır.

Sanılanın aksine gelir göstermemek sadece sizin aklınıza gelen bir durum değildir. Mahkemelerde de gelir göstermeyen kişilerin dahi nafaka ödemesine karar verilmektedir. Ayrıca boşanma davalarında geriye dönük olarak banka hesapları incelenmektedir. Banka hesap hareketleri kişilerin ekonomik alışkanlıklarına dair mahkemede bir kanı oluşturacaktır. Dolayısıyla her ne kadar akıllıca davranılsa da geçmiş yıllara ilişkin gelen banka dökümlerinden kurtulmanız mümkün değildir.

20 bin TL maaş alan ne kadar nafaka öder? Sorusunun cevabı yukarıda açıklandığı üzere aile mahkemesi hakiminin takdirinde olarak duruma göre belirlenir. Ancak her halde 20 bin TL maaş alan en az 4-5 bin TL gibi bir nafaka ödemek zorunda kalacaktır. Hiç çocuk olmasa da çalışmayan eşe nafaka ödenmek zorundadır.

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu
Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

Ofisimizin boşanma davalarında deneyimli avukatları: Avukat Cem AKYAZI, Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL, Avukat Dilan Nur KANDIRAN tecrübeleri ile boşanma davalarınızda hakkınızın savunulması için sert bir temsil sağlayacaktır.

Bilgi için: 0212 706 90 30

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir