9 eylül 1999 dan önce sigortam ödenmemiş

9 eylül 1999 dan önce sigortam ödenmemiş ise yapmanız gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir. 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yeni yapılan EYT düzenlemesi kapsamında yaşa takılmadan emekli olabilecekleri konuşulmaya devam ediyor.

Eğer 9 Eylül 1999 öncesi çalışmışlığınız varsa fakat sigortasız olarak çalıştırıldıysanız bu durumun tespiti için dava açarak sigorta kayıtlarınızın düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Ancak hemen belirtmek gerekir ki bu davalar oldukça zor davalar olup, iddianızın ispat edilmemesi ya da yeterli delillerin sunulamaması gibi durumlarda karşı vekalet ücreti ve yargılama giderlerini sizin ödemeniz gerekebilir ve ayrıca uzun bir zaman kaybedebilirsiniz. Böyle bir davanın mutlaka bu alanda uzman olan bir avukat yardımıyla açılmasını öneririz.

9 Eylül 1999 öncesi sigortasız çalışma

Özellikle 90’lı yıllarda deneme süresi şeklinde “önce birkaç ay çalış sonra sigortanı yaparız” gibi ifadelerle işverenlerin işçileri işe başlamalarından sonra sigorta bildirimlerini yapmaları sıkça rastlanan durumlardandı.

Dolayısıyla 9 Eylül 1999 öncesinde çalışmasına rağmen sigorta girişleri yapılmayan birçok işçinin olduğu ifade edilebilir.

9 Eylül 1999 öncesi sigortam yapılmadı ne yapabilirim?

Bu tarihten önce çalıştınız ve sigortanız yapılmadıysa bu durumu mahkeme önünde ispat ederek, yani dava açarak sigorta kayıtlarınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Dava açma dışında başka bir yol ile bunun sağlanması mümkün olmayacaktır.

9 Eylül 1999 öncesi çalıştığımı nasıl ispat ederim?

9 Eylül 1999 öncesi çalıştığınızı tanık ve resmi belgelerle ispat edebilirsiniz. Ancak her tanığın duruma dair bilgisinin ispat aşamasında yararlı olmayacağını da belirtmek gerekir. Örneğin aile bireylerinizin sizden duyduklarına dayanan beyanları ispatı sağlamayacaktır.

9 Eylül 1999 dan önce çalıştığımı kayıtlara nasıl geçiririm?

9 Eylül 1999 öncesi çalıştığınızı kayıtlara geçirmenin tek yolu dava açarak davada iddianızın ispat edilmesiyle olacak ve dava süreci yaklaşık bir yıldan birkaç yıla kadar sürebilecektir. Dolayısıyla böyle bir davanın mutlaka bu konuda deneyimli bir avukat ile birlikte açılmasında fayda vardır.

9 eylül 1999 dan önce sigortam ödenmemiş
9 eylül 1999 dan önce sigortam ödenmemiş

EYT sigortasız çalıştırıldığımı tespit ettirmenin yolu nedir?

Tanık ve evrak gibi deliller eşliğinde 9 Eylül 1999 öncesi çalıştığınızı ispat edebilir, EYT kapsamında çıkması planlanan kanun düzenlemesiyle emekli olabilirsiniz.

9 Eylül 1999 öncesi sigorta primimi dışarıdan ödesem olur mu?

9 Eylül 1999 öncesi sigorta başlangıcının sağlanması için primlerin geçmişe dönük olarak ödenmesi mümkün değildir.

Farklı illerde iş hukuku davaları takip etmekteyiz

Ayrıntılı bilgi için: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir