9 eylül 1999 dan önce sigortasız çalışanlar

9 eylül 1999 dan önce sigortasız çalışanlar ilgili çalışmalar devam ediyor. Sigorta yapılmadan ya da sigortasız çalıştırılma halinde sigortalılık sürenizin tespiti için dava açabilirsiniz. EYT yani emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin yeni çıkacak düzenleme ile 9 eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yaşa takılmadan emekli olacağına ilişkin düzenleme yapılacağı konuşulmaya devam ediyor.

9 eylül 1999 dan önce sigortasız çalışanlar fakat sigorta primleriniz işveren tarafından ödenmediyse dava açarak sigortalı olduğunuz dönemin tespitinin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Ancak SGK tespit davaları uzmanlık isteyen davalardır ve bu konuda deneyim sahibi olan avukatlarla çalışmanız sonuç elde etme anlamında yararınıza olacaktır.

9 eylül 1999 öncesi çalıştığımı nasıl ispat ederim?

Sigortalı çalışmanın tespitine ilişkin bir dava açmanız gerekecek ve bu davada çalıştığınız sürenin ispat edilmesi gerekecektir. Bu şekilde bir davada tanık ve evrak gibi kayıtlar iddianızı ispat edecektir. Her tanık bu şekildeki davalarda iddianızı ispat edemez. İddianızı ispat edebileceğiniz tanıklar ve evraklara dair bilgi almak için iletişime geçiniz. Türkiye’nin her bölgesinde bu şekilde davalara bakabilmekteyiz. Çalıştığınız süreye ilişkin birleşik bir çalışmanızın, yani kesintisiz çalışmanızın olması şartının aranması gibi bir takım şartların arandığının da belirtilmesi gerekir. Boşa zaman harcamamak ve davanın kaybedilmesi halinde çıkacak yargılama gideri ve karşı vekalet ücretlerinin ödenerek maddi kayba uğramamak için MUTLAKA bu alanda uzman bir avukat ile davanızı açmanızı öneririz.

9 eylül 1999 öncesi sigortasız çalıştırıldım, ne yapabilirim?

9 eylül 1999 öncesi sigortasız çalıştırıldıysanız bu durumu dava açarak ve iddianızı delillerle ispat ederek sigortalılık sürenizi tekrar düzenletebilirsiniz.

EYT kapsamında sigortasız çalıştırıldım ne yapabilirim?

EYT Eylül 1999 kapsamında sigortasız çalıştırıldıysanız Eylül 1999 öncesi çalışmanız için dava açarak SGK kayıtlarınızın değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Dava açmadan 9 eylül 1999 öncesi çalıştığımı kabul ettirebilir miyim?

Sigorta başlangıç tarihinizin Eylül 1999 öncesinden itibaren değiştirilebilmesi için MUTLAKA DAVA AÇILMASI GEREKMEKTEDİR.

Sigorta tespiti için dava masrafı ne kadar?

Bu durumdaysanız ve sigortalılık sürenizin tespiti için dava açılması gerekiyorsa 30-35 bin TL gibi bir bütçe ile avukatlık ücreti ve yargılama giderlerini karşılayabilirsiniz ancak dava sürecinin bir yıldan birkaç yıla kadar uzayabileceğini de bilgilerinize sunarız. Dolayısıyla böyle bir davanın zaman kaybetmeden açılmasında fayda olacaktır.

9 eylül 1999 dan önce sigortasız çalışanlar
9 eylül 1999 dan önce sigortasız çalışanlar

Farklı illerde iş hukuku davaları takip etmekteyiz.

Ayrıntılı bilgi için: 0212 706 90 30

One Comment

  1. İsa Şahin dedi ki:

    Merhaba. 21.02.1981 doğumluyum ilköğretim sonrası aynı semtte faaliyet gösteren bir firmada çalışmaya başladım 1994/1999 arasında fakat sigorta yapılmadı o dönemde sonrası askere gittim.. ilk sigorta başlangıç tarihim 21.06.2003 , eskiye dönük herhangi bir evrak beyan edemem fakat o dönemde esnaf benim orada 5 yıldan fazla çalıştığımı hatta firma sahibinin yakinen kendi akrabaları benim o dönemde orada çalışma yaptığımı biliyor.. “03.06.2023 tarihinden 12.06.2023′ tarihine kadar yani (12gun) çalışma yaptım sigorta yapmadığı için tekrar işi bıraktım.. eskiye dönük dava açılabilir mi, ne kadar olumlu sonuç alabilirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir