Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka: Bilindiği gibi anlaşmalı boşanmada eşler evliliğin hukuki sonuçlarına ilişkin tam bir anlaşma halinde olmaları gerekir. Nafaka da anlaşılması gereken konulardan biridir.

Anlaşmalı boşanmalarda çocuklar için ödenecek iştirak nafakası ve yoksulluğa düşecek eş için ödenecek yoksulluk nafakası miktarlarında anlaşılması gerekir.

Tarafların hem iştirak nafakası hem yoksulluk nafakası olmadan anlaşmaları halinde de anlaşmalı boşanma mümkün olabilmektedir.

Eğer çocuk yoksa iştirak nafakası zaten söz konusu değildir. Ayrıca boşanma sonrası yoksulluk nafakası talebi yoksa yine yoksulluk nafakası da söz konusu olmayacaktır.

Pratikte boşanma davasına bakan hakim, çocukları gözeterek taraflar talep etmese dahi çocuklar için iştirak nafakası belirleyebilir. Özetlemek gerekirse hiç nafaka olmayacak şekilde anlaşmalı boşanma sağlanabileceği gibi, hem eşe hem çocuğa nafaka miktarı belirlenerek de anlaşmalı boşanma sağlanabilir.

Anlaşmalı boşanmalarda nafakaya ilişkin en çok dikkat edilmesi gereken husus anlaşmalı boşanma sonrası nafakaların değiştirilip değiştirilmeyeceğidir. Eğer anlaşmalı boşanmada yoksulluk nafakası olmadan boşanılırsa tekrar yoksulluk nafakası talep edilemez. Uygulamada çokça rastladığımız bir durumdur. Kadın eş biran evvel boşanma sağlansın diye yoksulluk nafakası olmadan anlaşmalı olarak boşanır. Genellikle haklarının farkında olmadan da bu şekilde boşanma gerçekleşebilir. Anlaşmalı boşanmada nafaka talep etmeyen eş boşanma sonrası artık kendisi için yoksulluk nafakası talep edemeyecektir.

Anlaşmalı boşanmada çocuklara verilen iştirak nafakasının durumu farklıdır. Kanun çocukların üstün yararını gözetir. Anlaşmalı boşanmada iştirak nafakası belirlenmiş ya da hiç belirlenmemiş olsa da, çocukların ihtiyaçlarının doğması ya da ihtiyaçlarının artması halinde iştirak nafakasının güncellenmesi mahkemeden dava açılarak talep edilebilir. 

Çekişmeli boşanma davalarında nafakaya ilişkin videomuz:

Nafaka miktarlarına ilişkin videomuz:

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka
Anlaşmalı Boşanma Davalarında Nafaka

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda Toprak boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir