Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı?

Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı?

Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı? Genellikle sık karşılaştığımız durumlardan biri de boşanma davalarında erkek eşe ait bir şirketin olması ve bu şirkette kadının hakkı olup olmayacağı hususudur.

Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı?

1.Evlenmeden Önce Şirket Sahibi Olunması Durumunda

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var, erkek eş şirketini evlenmeden önce kurmuş olsa dahi, evlilik aşamasında şirketten elde edilen maddi kazanımlar eşlerin ortak malı olacaktır. Başka bir deyişle evlilikten önce kurulan şirket kişisel mal olarak kabul edilecekse de evlilik devam ederken elde edilen kazançlar ortak mal sayılır.

2.Şirketin Sermayesinde Meydana Gelen Artış Boşanmada Paylaşılmalıdır

Ayrıca şirketin sermayesinde meydana gelen artış evlilik birliği içinde gerçekleştiyse yine kadının şirket üzerinde de bir hakkı olur.

3.Şirket Gelirleri Alacak Olarak Mahsup Edilebilir Mi?

Tabii ki kadın eş şirketten pay almak yerine, şirketteki maddi hakkını diğer mallar üzerinde kullanabilir. Yani örneklemek gerekirse, bir şirket ve bir ev olduğunu düşünelim, kadının evin tamamını alması söz konusu olabilir.

4.Şirket Gelirlerinin Hesabı Karmaşıktır

Tabi şirket kazancı gibi hususların hesaplamaları çok karmaşıktır, burada verdiğim bilgiler genel hatlarıyla mal paylaşımının mantığının kurulması için verilen yüzeysel bilgilerdir. Evlilikten sonra kurulan şirketler için bir değerlendirme yapmak gerekirse, zaten evlilik birliği içinde kuruldukları için yarı yarıya oranda paylaşılması gerekecektir.

5.Mahkemeler Kendiliğinden Araştırma Yapmazlar

Evlilik birliği içinde edinilmiş malların tasfiyesi esnasında boşanma davasına bakan mahkemeler kendiliğinden araştırma yapmazlar. Hukuk mahkemeleri tarafların talepleri ile bağlıdırlar. Dolayısıyla iyi bir boşanma avukatının seçilmiş olması evlilik mallarının tasfiyesinde çok önemlidir.

6.Boşanma Avukatı Çok Önemlidir

Boşanma davalarınızda mutlaka bir avukattan yardım almanızı, hatta boşanma dava tecrübesi olan avukatlarla çalışmanızı öneririm. Ayrıca eşinizin mal varlığına ilişkin gerekli araştırmaların yapılabilmesi için boşanma avukatınızla oldukça fazla bilgi paylaşmanız çok önemlidir.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı?
Boşanmada Şirket Gelirlerinde Kadının Hakkı Var Mı?

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir