ÇOCUĞU TESLİM ETMEME GÖSTERMEME 2023 YENİ UYGULAMA

ÇOCUĞU TESLİM ETMEME GÖSTERMEME

Çocuk teslimlerine ilişkin sorular geliyor, bu konuyu açıklamak istedim. Bilindiği üzere önceden icra daireleri kanalıyla çocuk teslim işlemleri gerçekleştiriliyordu. Bu hem maliyetliydi hem de çocuğun teslimine ilişkin trajik olaylar yaşanıyordu. 4 ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren yeni yönetmelikle birlikte artık bu işlemler adliyelerde kurulan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine müracaat edilerek yapılıyor. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri kurulmamış olan adliyelerde ise bir hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğü belirlenerek bu kurumun görevini yerine getiriyor.

Çocukla kişisel ilişki kurulmasına yani çocuk teslimine ilişkin başvurunuzu artık Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine yapıyorsunuz. Başvurunuzu yapabilmek için mutlaka bir mahkeme kararı olması gerekiyor. Bu mahkeme kararını ibraz etmek zorundasınız. Ayrıca çocuk teslimleri için çocuk teslim merkezleri kuruldu. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde uzman olarak psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve rehber öğretmenlerin görevlendirilmesi de oldukça faydalı bir düzenleme olmuş. Uzmanlar danışmanlık tedbiri hakkında görüş bildirebiliyor ya da değerlendirme raporu hazırlayabiliyorlar. Bunların hepsinde çocuğun üstün yararı gözetiliyor.

Çocuğu Teslim Etmeme Göstermeme 2023 Yeni Uygulama
Çocuğu Teslim Etmeme Göstermeme 2023 Yeni Uygulama

Eskiye göre daha işlevsel bir uygulama ancak tabii ki çocuk teslimine ilişkin durumların adliyelerde çözülmesi hiçbir zaman istenebilecek bir durum olmadığını unutmamak gerekir. Önceden icra dairelerine harçlar ücretler yatırılıyordu, şimdiki uygulamada ise başvurular ücretsiz. Bu açıdan da zaten boşanmanın maddi zorlukları altında kalan taraflar için oldukça yerinde bir düzenleme. Toparlamak gerekirse çocuk ile kişisel ilişki kurmanız engelleniyorsa mahkeme kararı ile birlikte Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine ücretsiz olarak başvuru yapabiliyorsunuz, çocuk teslimine muhalefet edenlere karşı da yine eskisi gibi 3 aya kadar tazyik hapsi söz konusu, ancak bunun için şikayette bulunmanız gerekiyor ve şikayetten vazgeçme ile birlikte cezanın infazı duruyor.

ÇOCUK TESLİMİ VE ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASINA İLİŞKİN İLAM VE TEDBİR KARARLARININ YERİNE GETİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=39656&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

ÇOCUĞU TESLİM ETMEME GÖSTERMEME 2023 YENİ UYGULAMA
ÇOCUĞU TESLİM ETMEME GÖSTERMEME 2023 YENİ UYGULAMA

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda Toprak boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir