Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama

Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım

Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama. Yeni uygulamayla adliyelerde kurulu olan Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerine başvurarak, mahkeme kararına rağmen gösterilmeyen çocuklar ile kişisel ilişki kurulmaktadır.

1.Eski uygulama icra dairelerinde sona erdi

Bilindiği üzere önceki dönemlerde mahkeme kararına rağmen teslim edilmeyen çocukların teslimi icra daireleri kanalıyla yapılmaktaydı.

2.Çocuğumu göstermiyorlar ne yapmalıyım?

Adliyeye giderek çocuğu görmek isteyen hak sahibi Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmasının ardından, teslim edilmeyen çocukla ilgili dosya açılıyor. Dosya açılması için mutlaka çocukla ilişki kurulması kararını içeren tedbir kararı ya da mahkeme kararının sunulması gerekiyor.

3.Adliyede Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü yoksa ne olur?

Yönetmeliğe göre Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü olmayan adliyelerde Bakanlıkça belirlenen hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Başka bir deyişle adliyeden hangi hukuk mahkemesinin Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün görevini üstlendiği öğrenilerek, bu mahkeme yazı işlerine başvuru yapılmalıdır.

4.Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü yükümlü ile iletişime geçiyor

Çocuğu görmek isteyen hak sahibinin dosyasının oluşturulmasının ardından çocuğu teslimle yükümlü olan kişiyle iletişim kuruluyor.

Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama
Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama

5.Çocuk, çocuk teslim merkezine getiriliyor

Gerekli iletişimin Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü tarafından sağlanmasının ardından çocuk teslim merkezlerinde görüşme ya da çocuğun teslimi gerçekleştiriliyor.

6.Çocuk teslim maliyeti ne kadar?

Önceki uygulamada icra daireleri kanalıyla yapılan işlemlerde çocuğuyla görüşmek isteyenler aynı zamanda maddi bir külfet ile de karşı karşıya kalıyorlardı. Ancak artık Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılan başvurularda ücret alınmıyor.

7.Çocuk teslim başvurusu için ücret yok

Önceki uygulamada icra dairelerinde ciddi maliyetleri oluşan çocuk teslim talebi, yeni uygulamada ücretsiz olarak başvuru yapılması şeklinde değişmiş oldu.

8.Çocuğu getirmezlerse ne olur?

Önceki uygulama olan icra dairesi kanalıyla çocuk teslimine ilişkin ceza (İİK.m.341) tazyik hapsi şeklindeydi. Yeni düzenlemede de ceza disiplin hapsi şeklindedir. Mahkeme kararına ve Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün çağrısına rağmen çocuğu teslim etmeyen kişiler hakkında 3 aya kadar tazyik hapsi uygulanabilir, ancak çocuğun velayet hakkı sahibine teslim edilmesiyle ceza düşecektir.

ÇOCUK TESLİMİ VE ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİ KURULMASINA İLİŞKİN İLAM VE TEDBİR KARARLARININ YERİNE GETİRİLMESİNE DAİR YÖNETMELİK

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=39656&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

9.Annesi çocuğumu göstermiyor ne yapabilirim? 2023

Mahkeme kararına rağmen çocuğun gösterilmemesi halinde 04.08.2022 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle artık adliyelerde bulunan Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru ücreti yoktur ancak  çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararının ibraz edilmesi gerekmektedir.

10.Mahkeme kararına rağmen çocuğumu göstermiyorlar 2023

Eskiden icra daireleri kanalıyla yapılan çocuk teslim başvuruları artık adliyelerde bulunan Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Mahkeme kararına rağmen çocuğun gösterilmemesi halinde Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurulması gerekir. Başvuru neticesinde de çocuk gösterilmiyorsa şikayet edilerek çocuğu teslim etmekle yükümlü kişi hakkında 3 aya kadar tazyik hapsi uygulanacaktır. Şikayet etme süresi bir aydır.

11.Çocuk teslimi yeni uygulama 2023

Bilindiği üzere önceki uygulamada icra daireleri kanalıyla çocuk teslimi yapılırken artık adliyelerdeki Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nden dosya açılması suretiyle çocuk teslimi işlemleri gerçekleşmektedir. 04/08/2022 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte artık icra dairelerine bu konuda başvuru yapılmamaktadır. Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü bulunmayan adliyelerde müdürlüğün görevi hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüklerinden birine verilmiştir.

12.Boşanma aşamasında çocuğu göstermeme 2023 yeni uygulama

Boşanma aşamasında mahkeme tedbiren çocuklarla kişisel ilişki kurulmasına karar verir. Bu karara rağmen çocuğun gösterilmemesi halinde mahkeme kararının ibrazı ile çocuğun teslimi istenebilir. Çocuk ile iletişim kurulmasına müsaade etmeyen tarafa tazyik hapsi cezası verilmesi de söz konusu olacaktır.

Eskiden icra dairesine yapılan başvurular artık adliyelerde kurulan Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

13.Annenin babadan çocuğu kaçırması 2023 yeni uygulama

Annenin babadan çocuğu kaçırması halinde çocuk ile kişisel ilişki kurulması ancak mahkeme kararının varlığı halinde kanunen mümkündür. Mahkeme kararı ile Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurarak çocuk ile kişisel ilişki kurulması talep edilebilmektedir. Mahkeme kararı olmadan başvuru alınmamaktadır. Yazının üst kısımlarında uygulama ve çocuğun gösterilmemesine ilişkin ceza hakkında bilgiler yer verilmiştir.

14.Annenin çocuğu kaçırması 2023 yeni uygulama

Boşanma aşamasında annenin çocuğu kaçırması halinde Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne gidilerek çocukla kişisel ilişki kurulması talep edilebilir. Ancak mutlaka kişisel ilişki kurulmasına dair mahkeme kararının olması gerekmektedir. Çocukla kişisel ilişki kurulmasına muhalefet edenler için 3 aya kadar tazyik hapsi tatbik edilecektir. Tazyik hapsi cezasının oluşması için şikayette bulunulması gerekir, aksi halde hapis cezası oluşmayacaktır. Başka bir deyişle bu ceza şikayete tabidir, şikayet edilmesi gerekir ve şikayetin geri çekilmesiyle cezanın infazı duracaktır.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama
Çocuğumu Göstermiyorlar Ne Yapmalıyım 2023 Yeni Uygulama

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda Toprak boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir