Evlenmeden Önce Alınan Ev Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Evlenmeden Önce Alınan Ev Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Evlenmeden Önce Alınan Ev Boşanmada Eşime Kalır Mı? Evlenmeden önce aldığınız ev sizin kişisel malınızdır dolayısıyla boşanma halinde eşinizin bu ev üzerinde bir hakkı olmayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ayrıntı var.

1.Evlenmeden Önce Alınan Evin Kirası

Evlilik devam ederken evlenmeden önce aldığınız evin kirası sizin kişisel malınız olarak kabul edilmeyecektir.

2.Evlenmeden Önce Alınan Evin Kiralarıyla Arsa Alınması

Evlenmeden önce bir ev aldınız, sonra evlendiniz. Evliliğiniz devam ederken bu evden gelen kiraları biriktirerek bir arsa aldınız. Bu arsanın yarısı eşinizin kabul edilir. Evlilik esnasında gelen kiralar eşinizle sizin ortak malınız olarak kabul edilmektedir, dolayısıyla evlilik esnasında gelen kiralarla aldığınız arsanın yarısı eşinizin olacaktır.

3.Boşanmada Evlenmeden Önce Alınan Evin Kirası

Boşanma olması halinde evlenmeden önce aldığınız mal sizin kişisel malınız sayılır, yani boşanma sonrasında da evin tamamı yine sizin kabul edilecektir.

4.Evlenmeden Önce Satın Alınan Evin Evliyken Satılması

Evlenmeden önce size ait bir ev olduğunu düşünelim. Evlilik esnasında bu evi sattınız fakat üzerine para koyarak başka bir ev aldınız. Yeni aldığınız evin tamamı ortak kabul edilmez. Sizin kişisel malınız mahsup edilecek, kalan miktar edinilmiş mal olarak kabul edilecektir.

Örnekle açıklayalım, evlenmeden önce aldığınız evi evliliğiniz esnasında bir milyon liraya sattınız, üç milyon liraya yeni bir ev aldınız. Evliyken elde edilen kazançlarınızı üzerine koyarak başka bir ev aldınız. Üç milyon liradan bir milyon olan evin bedeli mahsup edilecek, kalan iki milyonluk kısım eşler arasında paylaştırılacaktır.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Evlenmeden Önce Alınan Ev Boşanmada Eşime Kalır Mı?
Evlenmeden Önce Alınan Ev Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir