Miras Malları Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Miras Malları Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Evlilik esnasında edinilen mallar yarı yarıya paylaşılır

Bilindiği üzere yasal mal rejimimiz, yani edinilmiş mallara katılma mal rejimi kapsamında evlilik içerisinde edinilen mallar yarı yarıya eşlerin ortak malı sayılmaktadır.

1.Evlilik esnasında edinilmeyen mallar paylaşılır mı?

Evlilikten önce edinilen mallar ve miras malları evlilik birliği içinde edinilmiş mallara dahil değildir. Miras malları sizin kişisel malınızdır, eşinizin bunlar üzerinde bir hakkı yoktur. burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ayrıntı vardır.

2.Mirastan gelen malların gelirleri

Miras malı dahi olsa, miras mallarından elde edilen kira gibi gelirler paylaşılır. Daha iyi anlaşılması için örnek vererek ilerleyelim.

3.Miras kalan ev eşime kalır mı?

Miras olarak size bir ev kaldı diyelim. Bu ev eşinize kalmaz. Ancak evlilik esnasındaki gelirler ortak mal olacaktır. Diyelim ki miras kalan evden kira alıyorsunuz. Bu kira geliri evlilik devam ederken alındığı için eşlerin ortak malı kabul edilir.

4.Miras kalan evin kirası eşime kalır mı?

evliliğiniz devam ederken size miras kalmış evden aldığınız kira gelirlerinizi biriktirdiniz. Miras kalan evin kirasıyla evliyken bir araba satın aldınız. Yani arabaya ödenen paranın tamamı miras kalan evin kira gelirleri ile alındı. Bu kira gelirleri birikirken evliliğiniz de devam ediyor. Artık bu araba yarı yarıya eşinizin ve sizin ortak malınız kabul edilecektir.

Toparlamak gerekirse miras kalan ev sizin kişisel malınızdır, ve o ev üzerinde eşinizin bir hakkı yoktur. Ancak evlilik boyunca miras malından elde edilen kira gibi gelirler eşinizle ortaktır.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Miras Malları Boşanmada Eşime Kalır Mı?
Miras Malları Boşanmada Eşime Kalır Mı?

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda TOPRAK boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir