Eylemli ayrılık nedeniyle boşanma

zina boşanma avukatı

Eylemli ayrılık nedeniyle boşanma

Daha önce açılan boşanma davası mahkemece kabul edilmemesi ve üzerinden 3 yıl geçmiş olmasına rağmen eşlerin evlilik birliği içinde yaşamaya başlamamaları halinde eylemli ayrılık nedeniyle boşanma davası kabul edilecektir.

Eylemli ayrılık nedeniyle boşanma şartları

Eylemli Ayrılık Nedeniyle Boşanma
Eylemli Ayrılık Nedeniyle Boşanma

ÖNCESİNDE AÇILMIŞ BOŞANMA DAVASI OLMALIDIR

Hangi nedene dayanırsa dayansın daha önce bir boşanma davasının olması gerekmektedir. Eşlerden hangisinin önceki davayı açtığının bir önemi yoktur.

Açılış boşanma davasının kabul edilmemiş olması gerekir

Daha önce açılmış boşanma davasının mahkemece kabul edilmemiş olması gerekmektedir.

Kabul edilmeyen kararın kesinleşmiş olması gerekir.

Bilindiği üzere kesinleşme kararın taraflara tebliği ve tarafların karara itiraz etmeme ya da edememeleriyle gerçekleşmektedir. Bazen süreler dolsa bile kararın kesinleşmesinin mahkeme kaleminden talep edilmesi gerekebilir. Dolayısıyla önceki davanın kesinleşmiş bir kararının olduğundan emin olunması gerekecektir.

Kesinleşme tarihinden itibaren 3 yıl geçmiş olmalıdır

Önceki davanın kesinleşmesinin ardından 3 yıl geçmiş olması gerekir. Eğer önceki dava feragat ile sonlandıysa, feragat tarihinden itibaren 3 yıl geçmesi yeterlidir.

Ortak hayat 3 yıl geçmesine rağmen sağlanamamış olması gerekir.

Kesinleşen kararın ya da feragat tarihinden sonra evlilik birliği ve ortak yaşam tekrardan kurulamamış olması gerekir. Zorunlu bir araya gelmeler ortak hayatın kurulduğu anlamına gelmeyecektir. Kayınvalide ile bir arada oturmak da evlilik birliğinin yeniden kurulduğu anlamını taşımayacaktır.

Eylemli ayrılık nedeniyle boşanma kanun maddesi TMK 166/4

TMK 166.maddenin son fıkrasına dayanır. Eğer daha önce bir dava açılmış fakat reddedilmişse, aradan 3 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen eşler birlikte yaşar hale gelememişse, artık evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı kabul edilecektir.

“Madde 166/4

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.”

Küçükçekmece Avukat – Arena Hukuk Bürosu

Küçükçekmece avukat bürosu olarak öncelikli olarak boşanma avukatı, çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma avukatı, zina dolasıyla boşanma davası, şiddetli geçimsizlik boşanma avukatı, evi terk sebebiyle boşanma, işçi alacağı davaları, sgk kurum işlemleri, miras ve icra hukuku alanındaki davalarında faaliyetler yürütmekteyiz. Küçükçekmece Halkalı, Sefaköy, Atakent gibi semtlerde davalar ve hukuki danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir