Polis Kiracıyı Çıkarabilir mi?

Polisin kiracıyı çıkarma hakkı yoktur. Şikayet edilse dahi polisin kiracıyı evden çıkarma yetkisi yoktur. Ev sahiplerinin kiracılarını polis yardımıyla çıkarmaları mümkün değildir. Ayrıntılı bilgilendirme için yazının alt kısımlarını okumanızı öneririz. Vatandaşlardan bizlere gelen sorulardan bir tanesi de kiracının polise başvurarak çıkarılıp çıkarılamayacağıdır.

1.Kira ilişkisi iddiası varsa polis kiracıyı çıkaramaz

Eğer kiracınız bir kira ilişkisi kapsamında konutta olduğunu belirtirse ve bu durumu komşu beyanı, kira ödeme dekontu, adına düzenlenmiş abonelik faturaları gibi belge ile de ispat edebiliyorsa, böyle bir durumda kiracılık ilişkisinin var olup olmadığı yargılamayı gerektirecektir. Yargılama gerektireceği için de polis kiracınızı evden çıkarma yetkisine sahip olmayacaktır. Bu aşamada yine sıkça karşılaştığımız sorulardan bir tanesi kira sözleşmesinin süresine ilişkin sorulardır.

2.Kira sözleşmesi bittiyse polis kiracıyı çıkarabilir mi?

Türk Borçlar Kanunu kapsamında konut ve çatılı işyerlerinin kiralarında kira sözleşmeleri belirli süre için yapılmış olsa dahi dönem sonunda tekrar yenileneceği düzenlenmiştir. Örnek vermek gerekirse bir yıllık kira sözleşmeniz varsa, bir yılın sonunda kira sözleşmesi Borçlar Kanunu’na göre kendiliğinden yenilenmektedir. Dolayısıyla bir yılın sonunda polise başvurarak kiracının çıkarılması mümkün değildir.

3.Bir yıllık kira sözleşmem bitti polis kiracıyı çıkarabilir mi?

Yukarıda açıklandığı üzere bir yıllık sözleşme dahi yapılmış olsa sözleşme sonunda kanunlarımıza göre sözleşme kendiliğinden uzar ve kira ilişkisi devam eder. Kira sözleşmeniz bitse de polis kiracınızı çıkarmayacaktır.

4.Polise başvurarak kiracıyı çıkarmak mümkün müdür?

Yukarıda detaylarıyla açıklandığı üzere kira ilişkisinin olup olmadığı yargılama gerektiren bir konudur ve polis marifetiyle kiracının çıkarılması mümkün değildir. Boş yere şikayette bulunarak kolluk güçlerinin zamanının alınmaması gerekir.

5.Kiracının tahliyesine dair mahkeme kararı varsa polis kiracıyı çıkarabilir mi?

Kiracının tahliyesine dair mahkemece karar verilmişse bu kararın uygulanması için icra dairelerine başvuru yapılarak kiracının tahliyesi için gün alınır. İcra dairesi memurları eşliğinde kiracının tahliyesi sağlanır. Ancak bu aşamada kiracının zorluk çıkarması halinde icra memuru tarafından kolluk kuvveti yani polis çağrılarak kiracının tahliyeye karşı gösterdiği zorluğun bertaraf edilmesi talep edilebilir.

6.Polis kiracıyı çıkarabilir mi?

Polisin kiracıyı çıkarma hakkı yoktur. Şikayet edilse dahi polisin kiracıyı evden çıkarma yetkisi yoktur. Polisin şikayet üzerine kiracıyı evden çıkarma hakkı yoktur.

7.Kiracıyı polis zoruyla çıkarma

Polisin kiracıyı çıkarma, tahliye etme yetkisi yoktur.

KİRACI TAHLİYE YOLLARINA İLİŞKİN AŞAĞIDAKİ YAZIMIZI MUTLAKA OKUMANIZI ÖNERİRİZ.

https://arenahukuk.com/kiraci-nasil-cikarilir/

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Polisle kiracı çıkarma
Polisle kiracı çıkarma

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir