Evlilikten Mal Kaçırma

Evlilikten Mal Kaçırma

Evlilikten Mal Kaçırma, evliliğin sona ermesiyle mal rejiminin tasfiyesi söz konusu olmaktadır. Bilindiği üzere yasal mal rejimimize göre evlilik esnasında edinilen mallar üzerinde yarı yarıya olarak eşler hak sahibidir. Bu yarı yarıya olan paylaşımda malın kimin üzerine kayıtlı olduğuna bakılmaz, tasfiye aşamasında yarı yarıya olacak şekilde eşler arasında paylaşılır. tabi bu yarı yarıya kuralının istisnaları da vardır. Diğer yazılarımızı takip edenler hatırlayacaktır. Örneğin miras malı ya da miras kalan para ile alınan mallar bilindiği üzere kişisel maldır ve paylaşıma tabi değildir.

Evlilikten Mal Kaçırma

1.Evlilikten Mal Kaçırma

Şimdi gelelim evlilikten mal kaçırma kısmına. Evliliğinin boşanma ile sonuçlanacağı ihtimalini düşünerek bazı eşler diğer eşe maddi bir hak vermemek için bir takım tasarruflarda bulunabilirler. Örneğin üzerine bir ev varsa satar, ya da arabasını bir başkasının üzerine gösterir. Tabii ki amatörce herkesin aklına gelebilecek bu gibi durumları kanun koyucunun gözden kaçırması pek mümkün değildir.

2.Evlilikten Kaçırılın Mal Kusur Sayılabilir

Ayrıca bilindiği üzere boşanma davalarında eşlerin kusurları yarışır, bu gibi mal kaçırma eylemleri boşanma davasında mahkemenin kanısını da etkileyebilir, daha kusurlu olmanıza neden olabilir.

3.Katılma Alacağını Azaltma Kastı

Eşlerin evlilikten dolayı haklarını almalarına katılma alacağı adı verilmektedir. İşte bu tarz evlilikten mal kaçırmaya ilişkin eylemlerde de katılma alacağını azaltma kastı olduğu kabul edilir. Sadece muvazaalı işlemlerde katılma alacağını azaltma söz konusu olmaz. Örneğin evlenen kardeşine yüklü miktarda para gönderilmesi, ya da ev araba alınması gibi durumlarda da katılma alacağını azaltma kastı olduğu kabul edilir.

4.Evlilikten Mal Kaçırma Nasıl Anlaşılır?

Sonuç itibariyle bu tarz azalmalar katılma alacağına eklenecektir. Mal kaçırma işlemleri zaten boşanma davalarında çok belirgin şekilde ortaya çıkar. Kavgalar başlamış belki uzaklaştırma kararı alınmış hemen ardından yıllardır satılmayan ev bir anda satılmış ve parası hesaplarda yok, ya da bir anda ortağına devredilmiş, ya da bankadaki bir birikim yıllarca biriktirilmiş, bir anda kardeşine aktarılmış. Bu tutarlar ya da kaçırılan mallar ortada olmasa bile eklenecek değer olarak mahkemece dikkate alınır.

5.Mal Kaçırmada İhbarda Bulunulmalıdır

Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir ayrıntı vardır, eğer evlilikten kaçırılan mal varlığı 3.kişiye devredilerek kaçırıldıysa, bu 3.kişiye de dava aşamasında ihbarda bulunursanız, dava sonrası bu 3.kişiden hakkınızı talep edebilirsiniz.

6.Evlilikten Kaçırılan Malların Güncel Değeri Hesaplanır

Ayrıca son olarak şunu iki hususu belirtmekte fayda var, ilk olarak katılma alacağını azaltmak kastıyla hareket edildiği mahkemece kabul edilen mallar, devir tarihindeki değerleri ile değil, güncel değerleri ile eklenecek değer olarak hesaplanır.

8.Evlilikten Kaçırılan Malın Ne Zaman Kaçırıldığı Önemli Değildir

İkinci önemli husus ise devrin ne kadar eskiden yapıldığıyla alakalıdır. Katılma alacağını azaltmak için yapılan devir 10 sene önce yapılmış dahi olsa katılma alacağına eklenecektir.

10.Evlilikten Mal Kaçırma Avukatın Önemi

Evlilikten kaçırılan mallar maalesef mahkemeler tarafından kendi kendine tespit edilmez. Mahkemeler taleple bağlıdır. Eğer mal kaçırmaya ilişkin bir iddia varsa bunu mahkemeden talep ederek ve gerekli evrakları mahkemeye getirterek kanıtlanması gerekir. Burada da boşanma avukatının önemi ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Evlilikten Mal Kaçırma
Evlilikten Mal Kaçırma

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda TOPRAK boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir