Zina aldatma dava süresi zamanaşımı

haysiyetsiz hayat sürme boşanma

Zina aldatma dava süresi zamanaşımı

Zina aldatma dava süresi 6 ay ve 5 yıl olarak düzenlenmiştir.

Aldatma zina 6 ay, öğrenildiği tarihten itibaren

TMK 161/2 ‘de düzenlendiği haliyle boşanma sebebinin öğrenilmesinden başlayarak altı ay içerisinde zinaya dayalı boşanma davası açması gerekir. Aksi halde aldatılan eş karşı tarafı affetmiş sayılacaktır. Bu süre hak düşürücü süredir. Başka bir deyişle zinayı öğrenmenin ardından altı ay geçtikten sonra zina sebebine dayanarak dava açılması halinde, zina yapıldığı ispat edilse dahi mahkeme davayı kabul etmeyecektir.

Aldatma zina 5 yıl, zina tarihinden itibaren

atakent boşanma avukatı cem akyazı
Zina aldatma dava süresi

TMK 161/2 ‘de düzenlendiği üzere zina eyleminin ardından 5 yıl geçmesiyle, artık açılacak davalar zina ispat edilse dahi mahkemece kabul edilemez.

Aldatıldıktan ne kadar zaman sonra dava açılmalı?

Aldatılma yani zina eylemi her halde üzerinden 5 yıl geçmesi, öğrenildikten sonra 6 ay geçmesi halinde boşanma nedeni olarak sayılamaz.

Aldatıldım, ne zaman dava açabilirim?

Zina aldatma dava süresi
Zina aldatma dava süresi

Aldatılma eyleminin öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay, her halde eylemin üzerinden 5 yıl geçmiş olmasıyla artık aldatılmaya dayalı dava açılması, ispat edilse dahi mahkemenin davayı reddetmesi ile sonuçlanacaktır.

Aldatılma dava süresi geçtiyse ne yapabilirim?

Öncelikle aldatılma eşler arasında bir kusurdur, eğer aldatıldıysanız fakat dava açmak için olan süreler öğrenilme tarihinden itibaren 6 ay, her halde aldatılmanın üzerinden 5 yıl geçtiyse, şu hususlar yapılmalıdır:

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması

Aldatma zina olayının üzerinden öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay, her halde 5 yıl geçtiyse artık TMK 166/1 maddesinde yer alan evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak davanızın açılması gerekir.

Terditli dava açılması

Ancak süre konusunda kararsız kalındıysa, öncelikle zina sebebine dayanarak, mümkün değilse evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayanarak, terditli olarak davanın açılması gerekir. Böylelikle mahkeme zina sebebine dayalı boşanmayı kabul etmese dahi evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı olarak boşanmaya karar verecektir.

Hakimin süreleri kendiliğinden dikkate alması

Aldatma zina sebebine boşanma davasında karşı taraf davaya katılmasa dahi hakim kendiliğinden sürelere dikkat edecektir. Ancak gözden kaçan durumlar olabilmekte, bazen de süreye ilişkin belirsizlikler olabilmektedir. Bu durumda boşanma davasının terditli, yani ilk durumda dava kabul edilmezse, ikinci durumda dava kabul edilsin şeklinde açılması gerekir.

Detaylı bilgi için avukatlarımıza soru sorabilirsiniz.

Kadın boşanma avukatı talebinizi iletebilirsiniz.

Arena Hukuk Danışmanlık Arabuluculuk Ofisi

İletişim: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir