15 Bin TL alan ne kadar nafaka verir?

boşanma avukatı ücreti

15 bin TL alan ne kadar nafaka verir? Maaşı olan biri boşanma esnasında 700 TL ile 1.800 TL arası nafaka ödeyecektir. Belirtilen tutar kişi başı olup, çocuk başına takdir edilecektir. Ayrıca çalışmayan eş için de bu tutarda bir nafakaya hükmolunabilir. Hemen belirtmek gerekir ki bu tutarlar tahmine ve görülmekte olan dosyalardan edinilen bilgilere göre bilginize sunulmaktadır. Kanunla belirlenen bir hesaplama aracı bulunmamaktadır. Boşanma davalarında aile mahkemesi hakiminin takdirine göre nafaka tutarları belirlenmektedir. Hakim takdir yetkisini kullanırken nafaka verilecek eş ya da çocuğun ihtiyaçlarını ve nafaka yükümlüsü kişinin maddi durumunu gözeterek nafaka miktarına karar verecektir.

Nafakanın yüksek olması halinde ne yapılır?

Nafaka miktarının yüksek olduğu düşünülüyorsa nafaka yükümlüsü mahkemeye beyan sunarak, nafakanın düşürülmesini talep edebilir. Ancak bu talepte gerekçeler güzelce açıklanmalıdır.

Nafakanın düşük olması halinde ne yapılır?

Nafakanın düşük olduğunu düşünen, nafakayı yetersiz bulan nafaka alacaklısı nafaka miktarının artırılmasını mahkemeden talep edebilir. Yine gerekçelerin ve maddi ihtiyaçların oldukça somut bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Nafakanın kaldırılması talep edilebilir mi?

Nafakanın kaldırılması da yine talep edilebilir. Ancak nafaka alacaklısının maddi ihtiyaçlarının başka şekilde karşılandığı ya da maddi ihtiyacının olmadığı somut bir şekilde belirtilmesi gerekir. Aksi takdirde nafakanın kaldırılmasına karar verilmeyecektir.

Nafaka verilmemesi mümkün mü?

Boşanma esnasında tedbir nafakası olarak ya da boşanma sonrası nafakanın verilmemesi mümkündür. Mahkemeler taleple bağlılık ilkesi ile karar verirler. Başka bir deyişle bir talep olmadan karar verilmesi durumu söz konusu değildir. Eğer nafaka alacaklısı olabilecek kişinin bu yönde bir talebi yoksa nafaka bağlanmayacaktır.

Nafakadan feragat edilir mi?

Nafakadan feragat edilebilir. Özellikle yoksulluk nafakasından anlaşmalı boşanmalarda feragat edilmektedir. Anlaşmalı boşanma sonrası ekonomik güçlüğe düşen eş feragat ettiği için tekrar yoksulluk nafakası talep edemeyecektir. Talep etse dahi feragat edilen bir hak olması nedeniyle tekrar bu hakkını kullanamayacak davası mahkemece ret edilecektir.

Tedbir nafakası nedir?

Tedbir nafakası boşanma davası esnasında taraflardan ekonomik ihtiyaçları olan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için mahkemece verilen nafakadır. Boşanma davasının sona ermesinin ardından tedbir nafakası çocuklara verilecekse iştirak nafakası, eşe verilecekse yoksulluk nafakası adı altında devam edecektir.

İştirak nafakası nedir?

İştirak nafakası boşanma kararının ardından çocukların maddi ihtiyaçlarının karşılanması için belirlenen bedeldir.

Yoksulluk nafakası nedir?

Yoksulluk nafakası ise boşanma kararının ardından maddi ihtiyaçlarının karşılanması için diğer eşe verilen nafaka çeşididir. Boşanma davası esnasında tedbir nafakası adı altında ödenmektedir.

Yoksulluk nafakasından feragat edilebilir mi?

Özellikle anlaşmalı boşanmalarda boşanan eşler evliliğin hukuki sonuçlarına dair her sonuçta anlaşırlar. Bu esnada mahkemede kendilerine talebi olup olmadığı sorulmaktadır. Boşanan eşler büyük çoğunlukla anlaşmalı boşanma esnasında yoksulluk nafakası hakkından feragat ederler. Eğer yoksulluk nafakasına dair bir hüküm yoksa dahi feragat ettikleri Yargıtay kararlarında da kabul edilmektedir. Dolayısıyla anlaşmalı boşanma esnasında yoksulluk nafakası karara bağlanmadıysa boşanan eşlerin bu konuda feragat etmeleri söz konusu olur. Ayrıca çekişmeli boşanmalarda da taraflardan biri bu yönde beyan sunarak yoksulluk nafakasından feragat ettiğini mahkemeye belirtebilir. Ancak uygulamada çekişmeli boşanma davalarında neredeyse hiç böyle bir durumla karşılaşılmamaktadır.

15 Bin TL alan ne kadar nafaka verir?
15 Bin TL alan ne kadar nafaka verir?

Avukat Cem AKYAZI

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL

Avukat Dilan Nur KANDIRAN

Bilgi ve iletişim için arayın:

0212 706 90 30

One Comment

  1. Erol kaya dedi ki:

    Neden nafaka kadın bir yıl evli kalıyor boşanıyor barda pavyonda çalışıyor adamdan nafaka alıyor kendi gecede 1500 2000bin para kazanıyor adama yazık deyilim başkalarıyla dost hayatı yaşıyor adam cazın anası alıyor bu bir adaletsizliktir nafaka olmasın yuvalar yıkılmasın kadınlar ölmesin

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir