Boşanmadan Sonra İddet Bekleme Süresi Nedir?

Boşanmadan Sonra İddet Bekleme Süresi Nedir?

Boşanmadan sonra kadın eşin gebe olma ihtimaline karşı kadınlar için tekrar evlenmenin sağlanabilmesi için bir bekleme yani iddet müddeti vardır. Bu süre 300 gündür.

Sürenin başlangıcı ise boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren işlemeye başlar.

Bize gelen sorular arasında boşanma kararının kesinleşmesini vatandaşlarımızın pek iyi anlayamadığını görüyoruz.

Anlaşmalı boşanmada duruşmada boşanmaya karar verilmesiyle ya da çekişmeli boşanmanın son celsesinin görülmesiyle birlikte boşanma kararı kesinleşmez.

Son boşanma duruşmasında boşanmaya karar verilir ancak boşanma kesin olarak hukuki açıdan sonlanmaz. Boşanma kararının kesinleşmesi gerekir.

1.Boşanma Kararının Kesinleşmesi Ne Anlama Gelir?

Boşanma kararının kesinleşmesi ise mahkeme hakimi tarafından gerekçeli kararın yazılması, gerekçeli kararın taraflara ulaştırılması, itiraz sürelerinin dolması gibi bir takım aşamalardan sonra gerçekleşir. Toparlamak gerekirse iddet yani bekleme süresi 300 gün olup, bu sürenin başlangıcı boşanma kararının kesinleşmesi ile başlar. Boşanma kararı kesinleşmediyse, son duruşmanın üzerinden aylar geçmiş olsa da 300 günlük süre başlamayacaktır. Boşanma kararınızın kesinleşmesi hakkında bilgi sahibi olmak için bir avukattan yardım almanızı öneririz.

2.Boşandıktan Sonra Kadın Hemen Evlenebilir Mi?

300 günlük bekleme süresi dolmadan tekrar evlenmek mümkündür. Bunun için iddet süresinin kaldırılması için dava açılması gerekecektir. Bu dava bir hafta on günden bir aya kadar sonuçlanır. Yine hızlı sonuç alabilmek için mutlaka bir avukattan yardım almanızı öneririm. İddet süresinin kaldırılması davalarında mahkeme sizi sağlık kuruluşuna yönlendirerek gebe olmadığınıza dair rapor aldırır. Gebe olmadığınızın tespiti neticesinde bekleme süresinin kaldırılmasına dair karar verilir.

3.Boşandıktan Hemen Sonra Doğum Olursa Çocuğun Babası Kim Olur?

Bu arada boşandıktan sonra 300 gün içerisinde bir doğum gerçekleşirse bebeğin babası boşanılan eş olarak kayıt altına alınacaktır. Eğer bebeğin babası boşanılan eş değilse dava açılarak nüfus kaydının düzeltilmesi gerekir.

İddet müddetinin mantığı doğacak çocuğun soy bağının tespit edilmesidir. Dünya genelinde çoğu ülkede bu şekilde kadınlar için bir bekleme süresi belirlenmiş olup ülkemize özgü bir prosedür değildir. Kanun koyucu burada kadının haklarını sınırlamadan çok doğabilecek bebeğin soy bağının tespitini, bebeğin menfaatini gözetmiştir. 300 günlük süre içerisinde bir doğumun gerçekleşmesi halinde iddet süresi ortadan kalkacaktır.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Çocuğumu göstermiyor ne yapmalıyım? 2023 yeni uygulama
Boşanmadan Sonra İddet Bekleme Süresi Nedir?

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Selda TOPRAK boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir