| |

Evleri arsaları satan babaya hukuken engel olunabilir mi?

Üzerine kayıtlı malları satan babaya engel olmak hukuken mümkündür.

Yaş ilerlemesiyle birlikte insanların alışkanlıkları değişebilmektedir. Böylelikle ileri yaşlarda maddi savurganlık görülebilmektedir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda babaların yıllarca çalışılarak elde edilen arsa, tarla, ev, miras malları ya da farklı malvarlıklarını satarak, savurganlıkları belirebilmektedir.

Savurgan babaya hukuken engel olmak mümkün

Bu şekilde aşırı savurganlık halinde olan kişilere hukuken engel olmak mümkündür. Aşırı savurganlığı nedeniyle kişinin kısıtlanması söz konusudur. Bunun için mahkemeye başvurmalı ve savurganlık nedeniyle kişiye vasi atanması istenmelidir.

Alkol bağımlılığı olan babaya engel olmak daha kolay

Savurganlığın yanı sıra alkol alışkanlığının da olması kişinin kısıtlanma ihtimalini artırır. TMK 405.madde alkol bağımlılığını da kısıtlanma sebebi olarak görmektedir.

Kötü yaşam tarzı olan kişiler kısıtlanabilir

Kötü yaşam tarzı burada hukuk düzenini ve genel ahlakı ağır bir şekilde ihlal eden davranışlar olarak değerlendirilmelidir. Toplumsal ortak yaşamın devamını sürekli olarak çekilmez kılan ahlaksızca davranışlar olarak genel bir değerlendirme yapmak gerekir. Örneğin cinsel saldırılarda bulunulması buna örnektir. Burada toplumsal yaşamın tehlikeye sokuluyor olması unsuruna dikkat edilmesi gerekir. Her şeye rağmen kötü yaşam tarzı teşkil eden eylemlerin mutlaka suç teşkil eden eylemler olması şartı yoktur.

Kötü yönetim kısıtlanma sebebidir

Mevcut malvarlığının kötü yönetimi kısıtlanma sebebidir. Bu kapsamda geleceğe yönelik gelir ilişkilerinin yapılandırılması iyi bir gerekçe olarak öne çıkar. Malları satan babaya engel olmak için hukuken babanın kısıtlanması gerekir.

Kısıtlanmanın sosyal şartı

Tüm yukarıda bahsedilenler göz önüne alındığında, kişinin kısıtlanabilmesi için kendisini ya da ailesini darlık ya da yoksulluğa düşürme tehlikesinin olması gerekir. Ayrıca başkalarının güvenliğini tehlikeye atma hali de ayrıca kısıtlanma sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısıtlama davalarında tecrübe

Üzerine kayıtlı malları satan babaya engel olmak için hukuken kısıtlanması gerekir. Kişinin kısıtlanmasına dair davalarda kısıtlanma sebebinin net olarak mahkemenin takdirine sunmak gerekir. Ayrıca savurganlığın önüne geçilebilmesi için derhal harekete geçilmesi, mal varlıkları üzerine tedbir kararı talep edilmesi önemlidir. Kısıtlanmaya ilişkin davalarınızda mutlaka uzman bir avukatla çalışılması çok önemlidir.

TÜRK MEDENİ KANUNU : https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.4721.pdf

https://arenahukuk.com/kaza-tazminat-icin-aradilar-arayanlara-guvenilir-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir