Instagram çekiliş kazandınız şeklinde para istiyorlar

Instagram üzerinden açılan hesaplardan sms ile çekilişten bahsederek para istenmesi son dönemde karşılaştığımız dolandırıcılık yöntemlerinden biri.

Öncelikle bir çekiliş kazandığınıza dair mesaj geliyor ve kargo ücreti isteniyor. Sonrasında çeşitli nedenlerle istenilen miktar artırılıyor.

Örneğin 90 TL kargo ücreti ve elektronik eşya taşınması için 500 TL kargo sigorta ücreti, toplam 590 TL gibi bir para isteniyor. Parayı göndermenizin ardından IMEI kayıt ücreti, elektronik cihaz kayıt ücreti gibi bir bedel daha göndermenizi istiyorlar. Eğer bu ikinci parayı göndermezeniz kaçak elektronik eşya nedeniyle yüklü miktarda ceza ödemeniz gerekeceğinden bahsediiyor.

Ödenen paraların geri istenmesiyle cihazın adınıza kaydedildiğini, icraya verileceğinizden bahsediyorlar. Bu durumdan çekinen vatandaşlar tekrar para göndermeye zorlanıyor.

Son dönemlerde değişiklik gösteren instagram dolandırıcılık yöntemleri her gün farklı şekilde müvekkillerce bize soruluyor.

İnstagram dolandırıcılık için çok uygun bir ortam. Ancak böyle durumların hukuki geçerliliği tabii ki yok. Ayrıca ne kadar para gönderirseniz gönderin çekilişten kazandığınızı belirttikleri cihazlar sizlere gönderilmiyor.

Ottoman.elektronik (Instagram) dolandırıcı mı? Şeklinde bize gelen sorular oluyor. Değerlendirmesini size bırakıyoruz. Kimse 70 bin TL’lik bir cihazı size hediye ederken herhalde kargo ücretini düşünmeyecektir!

Ceza için icra takibi

Birçok cezanın manevi unsuru cezanın bilinerek ceza konusu eylemin gerçekleştirilmesidir. Adınıza cihaz kaydedilmesi neticesinde bir ceza almanız söz konusu değildir. Örneğin yurt dışından bir telefon dahi getirseniz bir süre sonra kullanıma kapanır ancak ceza söz konusu olmaz. Dolayısıyla icraya verileceğinize dair söylemlere itibar edilmemesi gerekir.

instagram çekiliş dolandırıcılık mı?

İnstagram çekilişi ve kargo parası istenmesi dolandırıcılık mı? şeklinde sorular alıyoruz. Sizlere binlerce liralık hediye verilecekse çok küçük tutarlar olan kargo ücretlerini sizden istemez. Çok uzun süredir takip ettiğiniz ve güvendiğiniz hesapları tenzih edelim. Ancak maalesef instagram çekilişleri çoğunlukla dolandırıcılıkla bitiyor.

İnstagram çekilişi ile dolandırıldım ne yapabilirim?

İnstagram çekilişi nedeniyle para gönderdiniz ve dolandırıldığınızı anladıysanız, savcılıktan ya da karakoldan şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca Cimer gibi mecralarda da şikayetinizi dile getirebilirsiniz.

dolandırıldım, avukatlık ücreti ne kadar?

Savcılık şikayetleri hukuk büroları tarafından takip edilirse ücretlendirme 2023 yılı için en az 15 bin TL kadar olmaktadır. Avukatlara danışmak da kanun kapsamında ücretlidir.

KAZA TAZMİNATI İÇİN ARADILAR, GÜVENİLİR Mİ?

KİRACIMI NASIL ÇIKARTIRIM?

CİMER

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir