İpotek masrafı ne kadar? ipotek masrafı hesaplama

İpotek harcı binde 4,55, damga vergisi binde 9,48 ve döner sermaye ücreti olmak üzere ipotek bedeli üzerinden ipotek masrafı hesaplayabilirsiniz.

100.000 TL’lik bir ipotek için kabaca 455 TL ipotek harcı, 948 TL damga vergisi, 1.299 TL döner sermaye bedeli ortalama 2.800 TL gibi bir hesaplama yapmak doğrudur.

İpotek masrafı ipotek bedeline göre belirlenmektedir. Tesis edilecek ipoteğin bedeli arttıkça ipotek masrafı hesaplama da artacaktır.

İpotek işleminin tesis edilebilmesi için taşınmaz sahibi tarafından web tapu üzerinden randevu alınması gerekir. İpotek tesisi için farklı illerden ya da ileçelerden randevu alınabilmektedir. Taşınmazın bulunduğu tapu dairesinden randevu almak zorunlu değildir. Örneğin İstanbul’daki taşınmaza ipotek tesisi için Ankara’daki bir tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz.

İpotek masrafı hesaplama için yukarıdaki oranları kullanarak kabaca bir sonuca ulaşabilirsiniz.

İpotek harcı ne kadar?

Hesaplanacak ipotek harcı binde 4,55 olarak ipotek bedeli üzerinden belirlenir. İpotek harcı, bir taşınmazın ipoteği yani teminat olarak gösterilmesi durumunda alınan bir vergi türüdür.

Damga vergisi ne kadar?

Damga vergisi binde 9,48 olarak hesaplanan bir vergi türüdür. Kısaca damga vergisi, belge ile veya elektronik ortamda düzenlenen bir hukuki işlemden alınan bir tür vergidir. Türkiye’de ve birçok ülkede vardır ve devlet gelirini artırmak, ayrıca belge trafiğini denetlemek amacıyla alınır.

ipotek masrafı hesaplama için ipotek harcı, damga vergisi ve döner sermaye bedellerinin toplanması gerekir.

WEB TAPU: https://webtapu.tkgm.gov.tr/giris/

FARKLI TAPU DAİRELERİNDE YAPABİLECEĞİNİZ İŞLEMLER: https://arenahukuk.com/tapu-dairelerinin-yetki-alani-disi-islemleri-tapuda-yapilir-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir