Tapu satış farklı ilde yapılır mı?

Tapuda satış şeklinde yapacağınız işlemleri nerede olduğuna bakılmaksızın Türkiye genelindeki bütün tapu dairelerinde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Ardahan’daki tarlanızın Edirne Tapu Müdürlüğü’nden satışını gerçekleştirebilirsiniz. Tapu satışı farklı ilde yapılabilir.

Tapuyu başka şehirde devredebilir miyiz?

Tapu devirleri başka şehirlerden de gerçekleştirilebilmektedir. Evet, tapu devrini başka tapu müdürlüklerinden de Web Tapu’dan randevu aarak ve yapacağınız işlemi bildirerek gerçekleştirebilirsiniz. Başvurduğunuz tapu müdürlüğü gerekli sözleşmeleri düzenleyerek size randevu verecektir.

Tapu alım-satım her yerde olur mu?

Tapu alım-satım işlemleri 2011 yılından önce sadece ilgili tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilebilmekteydi. Ancak 2023 yılı itibariyle nereye bağlı olduğuna bakılmaksızın tapudaki satış işlemleri her tapu dairesinden yapılabilmektedir.

Farklı ilden tapu satışı yapılır mı?

Evet, farklı ilden tapu satışı yapılabilmektedir. Bunun için Web Tapu üzerinden randevu alarak ve ilgili taşınmazı belirterek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Tapu işlemleri farklı ilçede yapılır mı?

Tapu işlemi yapacağınız yerin nerede olduğuna bakılmaksızın istediğiniz tapu müdürlüğünden randevu alarak tapu işleminizi yapabilirsiniz. Birçok tapu işlemi farklı ilçelerde yapılabilmektedir.

Başka yerden tapu işlemi ne kadar sürer?

Başvuru yaptığınız tapu müdürlüğü iş yüküne bağlı olarak, başka yerden tapu işlemi süresi değişmektedir. Ertesi güne randevu verilerek işleminiz gerçekleştirilebileceği gibi 10-15 günlük bir randevu süresi de verilebilmektedir. İşlem yapacak tapu müdürlüğü diğer tapu müdürlüğünden elektronik ortamda yetki alarak evrakları hazırlar. Dolayısıyla tapunuzun bağlı olduğu tapu müdürlüğünden işlem yapmanız daha hızlı ya da daha yavaş olur. Bu süre tamamen tapu müdürlüğünün iş yükü ile ilgilidir. Bazen ilgili tapu müdürlüğünden işleminizin gerçekleştirilmesi, başka tapu müdürlüğünde gerçekleştirilmesinden daha uzun zaman alabilmektedir.

Tapu randevusunu alıcı mı satıcı mı almalı?

Tapu randevusunu satıcı alması gerekir. Eğer tapu randevusunu Web Tapu üzerinden alacaksanız sadece SATICI yani hak sahibi için randevu alma işlemi bulunmaktadır.

Tapudan mesaj ne zaman gelir?

Tapudan mesaj gelmesi ilgili tapu dairesinin iş yüküne, izinli ve çalışan memur sayısına göre değişiklik göstermektedir. Tapu dairesine ulaşarak mesaj süresi hakkında bilgi alabilirsiniz. Genellikle tapudan mesaj gelme süresi 1-2 gün ile 8-10 gün arasında değişmektedir.

Tapu harcı ne kadar oldu?

Tapu harçları %2 alıcıdan %2 satıcıdan şeklinde uygulanmaya devam edilmektedir. Temmuz 2023 tarihinde yapılan düzenlemeyle tapu harçlarında artış olsa da nısbi oranlar değişmemiştir.

Tapu harcını alıcı mı öder, satıcı mı öder?

Tapu harcını kanunen %2 alıcı, %2 satıcı öder ancak uygulamada alıcı bütün harçları ödemektedir. Yani toplam %4 olan harcın tamamı alıcı tarafından ödenmektedir. Alıcının harçların tamamını ödemesi alışkanlık, adet şeklinde devam etmektedir.

İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcını uygulamada hep alıcı ödemektedir. Bu uygulama gelenek şeklinde devam etmektedir. Ancak kanunen %2 alıcı, %2 satıcı tapu harcı ödemesi gerekmektedir. Tapu harcı alıcıdan %2, satıcıdan %2, toplam %4 şeklindedir

En hızlı tapu satışı nasıl yapılır?

Tapu satış işleminiz Web Tapu’dan randevu alınarak yapılmaktadır. En hızlı şekilde tapu satış işleminizi yapmak için başvuracağınız tapu dairesi ile iletişime geçebilirsiniz ya da bu işlerle uğraşan emlakçılardan ücreti karşılığında destek alabilirsiniz. Ayrıca bilindiği üzere artık tapu satış işlemleri noterlerce de yapılabilmektedir. bu yazı 2023 Ağustos’ta yazılmaktadır, tarih itibariyle her noter bu işlemi yapmamaktadır. Tahminimizce noterler üzerinden bu işlemler daha hızlı yapılabilecektir. İşlemleriniz Türkiye genelindeki tapu müdürlüklerinde ya da noterlerde yapılabilmektedir.

Avukat Cem AKYAZI – 0532 263 86 59

KİRACIMI NASIL ÇIKARTIRIM?

WEBTAPU

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir