Martı Tag Araç bağlama ceza iptal edilir mi?

marti_tag_ceza_iptal

Martı Tag uygulaması ile yolcu alan kullanıcılar, araçlarının 60 gün süre ile bağlanması ve 2023 yılı için 20.342 TL para cezası ile karşı karşıya kalıyorlar. Ayrıca yolculara da cezai işlem uygulanıyor. Martı Tag uygulaması ile alınan cezadan kurtulmak mümkün mü? Acaba Martı Tag para cezası ve 60 gün araç bağlama cezası iptal edilebilir mi?

Eğer açıkça haksız yere düzenlenmiş bir trafik cezası söz konusu değilse bu şekilde bir başvuru yapılmasını hukuken tavsiye etmeyiz.

Martı Tag ceza kanun maddesi

Telefonunuzdaki Martı Tag uygulaması üzerinden yolcu taşıyan araç sahipleri ve yolcu olarak araçta bulunan kişilere ceza uygulanıyor. Peki bu cezanın kanuni dayanağı nedir?

Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kanunun Ek Madde 2 uyarınca 60 gün (Ek-2/3 A) aracın bağlanması söz konusu olmaktadır. Yine KTK Ek-2/3 A için verilen para cezası 2023 yılı için 20.342 TL olarak belirlenmiştir. Erken ödeme halinde bu cezada %25 indirim yapılarak 15.256,50 TL olarak ödemek mümkündür. Bir yıl içerisinde ikinci kez aynı maddenin ilali halinde 40.684 TL olarak ceza kesilecektir. Bu ceza araç sürücülerine kesilmektedir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı sürenin otopark ücreti de ödenmesi gerekir.

Başka bir deyişle “5216 sayılı Kanun ile 5393 sayılı Kanun kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan belediye sınırları dâhilinde yolcu taşımak” şekinde düzenlenen ceza 2023 yılı için araç sürücülerine 20.342 TL idari para cezası ve 60 gün araç bağlama ile cezalandırılmaktadır. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı süre boyunca da otopark ücretinin de ödenmesi gerekmektedir.

Martı Tag kullanarak yolcu olarak bu şekilde seyahat eden kişilere ise KTK Ek Madde 2 (Ek-2/6) “Ayırıcı işareti bulunmayan ve 5216 sayılı Kanun ve 5393 sayılı Kanun kapsamında ilgili belediyeden çalışma izni/ruhsatı almadan, alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında, alınan izin/ruhsatta belirtilen çalışma bölgesi/güzergah dışında faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak,” şeklinde 1.353 TL para cezası, erken ödeme halinde %25 indirimli olarak 1.014,75 TL para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Martı Tag cezası iptal edilebilir mi?

Yukarıda ilgili kanun maddeleri açıklandığı üzere ceza almanız halinde cezaya itiraz edilerek cezanın iptal edilmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak durumunuzun hakim tarafından değerlendirilmektedir. Her hakimin hukuki görüşü değişebileceği gibi her olay da birbirinden farklıdır. Cezanız hakimin takdirine ve durumunuza göre değerlendirilecek, eğer itirazınız yerinde görülürse cezanız iptal edilir. Ceza itiraz süresi 15 gündür.

Martı Tag cezası itiraz süresi ne kadar?

Yukarıda belirtildiği gibi bir ceza ile karşı karşıyaysanız 15 gün içerisinde itiraz hakkınız vardır.

Martı Tag cezasına itiraz ne kadar tutar?

Öncelikle bir avukat aracılığıyla itirazda bulunacaksanız avukata bir ücret ödemeniz gerekecektir. Mutlaka avukat aracılığıyla itirazda bulunmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında avukata vekalet vermek için 600 TL civarında bir noter ücreti çıkacaktır. Ayrıca mahkeme açılış masrafları 2.200 TL civarında tutacaktır. Avukata ödenecek ücret dışında notere ve mahkemeye toplam 3.000 TL civarında bir ücret ödemeniz gerekir. Mahkemeyi kazanmanız halinde, itirazınızın kabulüyle mahkemeye ödenen harçlar iade edilecektir.

Martı Tag ceza 60 gün araç bağlama
Martı Tag ceza 60 gün araç bağlama

Martı Tag bağlanan aracı 60 günden önce alabilir miyim?

Öncelikle 60 günlük trafikten men kararına itiraz için yargılama 8-10 ay sürmektedir. Bu esnada mahkeme tedbiren aracınızın trafikten men kararını kaldırabilir. İtirazınız tedbiren kabul olmasıyla aracınızı 10-15 gün gibi bir sürede geri alırsınız. Ancak birkaç ay sonra aracınızın tekrar trafikten men edilmesine karar verililir.

Eğer açıkça haksız yere düzenlenmiş bir trafik cezası söz konusu değilse bu şekilde bir başvuru yapılmasını hukuken tavsiye etmeyiz.

Martı Tag cezası polis telefonuma bakmak istedi, polise telefonumu göstermeli miyim?

Martı Tag cezası kesilirken polis memuru sizden telefonunuzu göstermenizi istemesi halinde telefonunuzu gösterip göstermemek sizin insiyatifinizdedir. Telefon kişisel verilerin olduğu bir araçtır, sizin özelinizdir, telefonunuzu göstermek ya da vermek gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Martı Tag cezasını imzalamak zorunda mıyım?

Kullanmakta olduğunuz Martı Tag uygulaması nedeniyle size kesilen ceza idari bir cezadır, imza etmek zorunda değilsiniz, imzadan imtina etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

trafik cezası itiraz avukat

Martı Tag nedeniyle karşılaştığınız cezanızın iptali için avukat ve hukuki danışmanlık arayışınızda iletişime geçebilirsiniz.

Eğer açıkça haksız yere düzenlenmiş bir trafik cezası söz konusu değilse bu şekilde bir başvuru yapılmasını hukuken tavsiye etmeyiz.

0532 263 86 59 – Av. Cem AKYAZI

Eğer açıkça haksız yere düzenlenmiş bir trafik cezası söz konusu değilse bu şekilde bir başvuru yapılmasını hukuken tavsiye etmeyiz!!!

Diğer yazılarımız:

11 Comments

 1. ihsan haskoloğlu dedi ki:

  Martı tag nedeniyle aracım bağlandı bu arkadaşlarla tanışmadık ama vekalet verdim, 12 gün sonra aracımı aldım, teşekkür etmek yazmak istedim, bir arkadaş tanıdığı avukatla halletmeye çalıştı beceremedi çünkü

  1. Eren dedi ki:

   Merhaba ustadım Aracı çikarmak için toplam kaçpara verdin

  2. MEHMET ŞİRİN YILDIZ  dedi ki:

   Merhaba dostum peki şuanda Aracın satışını yapabiliyormusun

  3. Bilal şahin dedi ki:

   Merhaba
   Bizimde aracı bağladılar siz nasıl çıkardınız

  4. Fuat dedi ki:

   Yaşadığınız olayı anlatır mısın bende şuan bu durumu yaşıyorum

  5. bülent şenkahveci dedi ki:

   işleminiz ne zaman gerçekleşti ve ne tür beyan vererek aracınızı çıkarttınız… sonrasındaki süreç nasıl işliyor..

 2. Osman dedi ki:

  Merhaba istanbul Şişli cevahir avm önünde yapılan uygulamada, martı tag aracılığyla yanıma aldığım 2 yolcu ile çevirmede durduruldum ve aracım 60 gün bağlandı, 20342 TL idari para cezası kesildi, yolcular martı tag ile beni çağırdıklarını beyan ettiler. Bu durumda martı tag ile görüştüm cezamı ödeyeceklerini lakin, 60 hün için bağlanan aracım konusunda yardımcı olamayacaklarını söylediler, aracımı daha kısa sürede almam mümkün müdür?

  1. ADİL UYKUN dedi ki:

   MERHABA MARTI TAG CEZA ÖDEMESİNİ YAPTIMI YAPTIYSA HANGİ SÜREDE YAPTI BİLGİ VERİRMİSİNİZ BENDE MOTORUMU BAĞLATTIM CEZA KESTİLER MARTI TAGDAN.

 3. Birol dedi ki:

  Bu bir korsan yolcu taşımacılığıdır arkadaşlar.hiçbir şekilde belediyeye ait yolcu taşıma ruhsat sahibi olmayan araçlar yolcu taşıyamaz bu kanun ile sabittir

 4. Engin dedi ki:

  Arcımı tag dan bağladılar nasıl çıkacağımı bilmiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Hüseyin ziya cicek dedi ki:

   Tag cezayı ödedi mi ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir