Zina Yapan Eş Mal Alabilir Mi?

Kocamın Evlilikten Mal Kaçırmasına Nasıl Engel Olabilirim

Zina yapan eşe, evlilik mallarından daha az oranda verilmektedir. Zinanın ispat edilmesiyle mahkeme evlilik birliği içinde edinilmiş mallardan zina yapan kişinin daha az oranda almasına hükmeder.

Zina yapan eş daha az mal alır

Normal şartlarda evlilik malları boşanan eşler arasında yarı yarıya paylaşılır. Zina yaptığı mahkemece kabul edilen eş, normalde yarı yarıya paylaşılması gereken evlilik mallarından, yarı yarıyadan daha az oranda alacak ya da hiç mal alamayacaktır.

2002’den sonra ortak mal rejimi

2002 yılından sonra, evliliklerde mal rejimi seçilmediyse, bütün evliliklere uygulanmak üzere ortak mal rejimi olarak tabir edilen, kimin üzerine alınmışsa alınsın evlilik esnasında elde edilen kazançla alınan malların ortak mal sayılması yani edinilmiş mallara katılma rejimi belirlenmiştir.

Aldatma varsa mallar ortak mı paylaşılır?

Eğer aldatma varsa ve mahkemede ispat edilebilirse malların eşler arasında paylaştırılması yani katılma alacaklarının belirlenmesi aşamasında aldatma durumu ispat edilen eş daha az mal alacaktır.

Aldatma nedeniyle boşanmanın avantajı nedir?

Aldatan eşin evlilik mallarından daha az alması ya da hiç alamaması söz konusu olacaktır. Ayrıca aldatılan eşin manevi tazminat almasına da karar verilecektir.

Başkasıyla fotoğraf aldatma sayılır mı?

Başkaları ile çekilmiş fotoğraflarının olması tek başına aldatma yani zina sayılmayacaktır. Fotoğrafların sarmaş dolaş olması dahi aldatmanın varlığını tek başına ispat etmez. Başka delillerle desteklenmedikçe fotoğraflar aldatma yani zinanın ispatı için yeterli değildir. Başkalarıyla fotoğraflar özen yükümlülüğüne aykırılığı ispat edecek, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını kanıtlayabilecektir. Boşanma sebebi olarak kabul edilse de zina yani aldatmanın ispatı için tek başına yeterli değildir.

Mesajlar aldatma sayılır mı?

Başkaları ile olan mesajlarda aldatma yani zina açıkça anlaşılıyorsa dahi bu mesajlar tek başlarına aldatmanın ispatı için yeterli kabul edilmemekte, başka delillerle de desteklenmelidir. Başkalarıyla samimi mesajlar evlilik birliğine aykırı davranış teşkil edecek, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını ispatlayabilecektir. Boşanmayı sağlayabilecek olsa da zina yani aldatmanın ispatı için yeterli sayılmaz.

Neler aldatma sayılır?

Aynı evde ya da otelde bir gece geçirmek, otelde kalmak, birlikte tatile gitmek zinayı ispat etmeye yeterlidir. Fotoğraflar ve mesajlar başka delillerle de desteklendiği halde zina yani aldatmayı ispat edebilmektedir.

Aynı evde kalma aldatma sayılır mı?

Aynı evde kalma varlığı halinde zina yani aldatmanın gerçekleştiği kabul edilir.

Kocamın fotoğraflarını yakaladım ne yapmalıyım?

Kocasının başka kadın ya da kadınlarla fotoğraflarını yakalayan eşler boşanma davası açabilir. Evlilik birliğinin sarsılmasına dayalı açılacak davada boşanmaya karar verilebilir. Zinaya dayalı açılacak dava ise çok daha avantajlı hukuki sonuçlarla, yüksek tazminat ve mallardan daha çok alınması gibi sonuçlarla evliliğin sonlanmasına neden olacaktır. Tek başına fotoğraflar boşanma için yeterli olsa da zina nedeniyle açılacak davanın kazanılmasında yeterli olmayacaktır.

Eşimin mesajlarını yakaladım ne yapmalıyım?

Eşinin başkalarıyla olan mesajlarını gören kişilerin boşanmasına karar verilebilir ancak zinanın ispatı için mesajlar yeterli değildir. Zina nedeniyle boşanan kişiler çok daha avantajlı hukuki sonuçlar elde ederler. Başka deliller toplamaya devam etmekte fayda vardır.

Kocam başkasıyla görüşüyor ne yapmalıyım?

Kocasının başkasıyla görüştüğünden dolayı boşanmak isteyen eşlerin delil toplaması gerekir. Delil olmadan hiçbir iddia ispat edilemez. Böyle bir durumda mümkün olduğunca fazla delil toplanmalıdır. Bu deliller fotoğraf, video, ses kaydı, mesaj kayıtları, kredi kartı ekstreleri gibi deliller olabilir.

Kocamın telefonunda mesaj yakaladım boşanabilir miyim?

Başka kadınlarla olan mesajlar boşanmanın sağlanması için yeterli olabilir ancak aldatmanın ispat edilmesi için yeterli olmayacaktır. Aldatmanın ispatı halinde evlilik mallarından daha fazla oranda alınacağı gibi daha yüksek tazminatlara da hak kazanılır.

Zina Yapan Eş Mal Alabilir Mi? Yargıtay Kararları için tıklayınız.Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Zina Yapan Eş Mal Alabilir Mi?
Zina Yapan Eş Mal Alabilir Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir