Boşanma delil toplama

Boşanma delil toplama, tanık, ekran görüntüleri, video ve ses kayıtları, banka kayıtları, tapu bilgileri, telefon görüşme kayıtları, otel kayıtları, hastane raporları gibi birçok delil boşanma davalarında kullanılmaktadır. Özellikle zina, mal kaçırma, hakaret, tehdit, aşağılama, karşı cinsle samimi olma, ortak konutu terk, cimrilik ya da savurganlık yapma, özensiz hayat sürme, darp gibi durumlar varsa deliller ispat aşamasında kritik öneme sahiptir.

Boşanma davalarında tıpkı diğer hukuk davalarında olduğu gibi iddiaların ispatı ancak delillerle sağlanabilmektedir.

1.Boşanma delil toplamaya ne zaman başlamalıyım?

Boşanma fikrinin oluşmasıyla birlikte, devamında boşanmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bakılmaksızın bir yandan delillerin toplanması gerekir. Gerek konut içerisinde ses ya da görüntü kaydı, gerek yaşadığınız olaylara tanık olabilecek birilerinin nezdinde boşanma davasında delil olabilecek hususların delilleri toplanabilir. Örneğin aşırı savurgan olan bir eşten boşanılmak isteniyorsa, komşu ya da sayılan kişilerin nezdinde bu hususun çözümü için konuşulması boşanma davasının açılması halinde diğer eşin kusurunun ispatı aşamasında tanık beyanları ile ispat edilebilir.

2.Boşanma delilleri nelerdir?

Ekran görüntüleri, video ve ses kayıtları, banka hesap dökümleri, tapu bilgileri, telefon görüşme dökümleri, otel giriş çıkışları, hastane epikrizleri, tanık beyanları gibi birçok delil boşanma davalarında kullanılmaktadır

3.Boşanma davasında delil olmazsa ne olur?

Boşanma davasında iddiaların ispatı ve diğer eşin kusurunun mahkemece kabul edilebilmesi için delil önemlidir. Örneğin diğer eşin karşı bahis bağımlısı olduğu dava dilekçesinde yer alıyorsa, bunun mutlaka tanık ya da hesap dökümü gibi delillerle ispat edilmesi gerekir.

4.Zina aldatma delilleri nelerdir?

Zina sadece karşı cinsle olan konuşmalardan ya da birlikte çekilmiş fotoğraflardan ispat edilemez. Bunun ispatı için aynı otelde kalma, aynı konutta mütemadiyen buluşma gibi mahkemece zinaya karine teşkil eden delillerin varlığı aranır.

ZİNA BOŞANMA DAVASI yazımızı okumanızı öneririz.

ZİNA NASIL İSPAT EDİLİR yazımızı okumanızı öneririz.

Boşanma delil toplama
Boşanma delil toplama

5.Haysiyetsiz hayat sürme delilleri nelerdir?

Haysiyetsiz hayat sürmenin ispatı için tanık beyanları çok önemlidir. Böyle bir durumda yaşanan olaylara mümkünse akraba dışı başka kişilerin tanıklığı sağlanabilir.

6.Boşanma davasında kaç tanık dinletmeliyim?

Boşanma davalarında iddialarınıza göre 4-5 tanıktan 14-15 tanığa kadar tanık listesinde yer verilebilir. Uygulamada duruşma esnasında tanıkların dinlenmesi çok zaman aldığı için, bir duruşmada 2-3 tanık dinlenebildiği için bir taraftan 4-5 tanık dinlenmesi şeklinde dava süreci ilerler. 4-5 tanıktan fazla tanığın mahkemece dinlenebilmesi için ayrı olaylara ilişkin tanıkların olması şartı aranacaktır.

7.Boşanma davasında kimleri tanık gösterebilirim?

Boşanma davalarında diğer eşin kusurlarına tanıklık edebilecek herkesi dinletebilirsiniz. Akraba tanıklığı da geçerli olacaktır. Ancak Akraba olmayan kişilerin tanıklıklarından faydalanmak daha doğru olur.

8.Boşanma davasında tanık olmazsa ne olur?

Boşanma davalarında tanık olmadığı zaman iddiaların ispatı aşamasında sıkıntıya düşülebilir.

9.Boşanma davasında tanık olmak istemezse ne olur?

Boşanmaya ilişkin bilgi sahibi olan ancak tanıklık etmek istemeyen ya da tanıklıktan çekinen kişiler olabilir. Böyle bir durumda kişinin adı ve adresi dava dilekçesi ekinde mahkemeye bildirilebilir. Mahkeme tanık olacak kişinin tanık olmak istememesini sorgulamadan ifadesine başvurulmak üzere kendisine tebligat gönderecektir. Kişinin başka bir ilde olması halinde ifadesi bulunduğu yer mahkemesinden de alınabilmektedir, mutlaka duruşmaya gelmesi gerekmemektedir.

10.Boşanmada farklı ilden tanık gösterebilir miyim?

Boşanmada gösterilen tanıkların hangi ilde olduklarının önemi yoktur. Tanıklar bulundukları illerde bulunan adliyelerden de kendisine sorulacak olaya ilişkin bilgilerini belirterek ifade verebilirler.

11.Boşanma avukatı İstanbul

Tavsiye edilen İstanbul boşanma avukatı olmamızın sebeplerinden biri de ağırlıklı olarak boşanma davalarında uzmanlığımızın bulunmasıdır. Boşanma avukatı İstanbul arayışlarınızda iletişime geçebilirsiniz. Boşanma sürecinde danışmanlık almak için dava öncesi delillerinizin nasıl toplanacağına dair hukuki görüş almak için randevu alabilirsiniz. Sadece İstanbul’da değil Türkiye çapında takip ettiğimiz boşanma davalarımız vardır.

BOŞANMA DAVASI hakkında genel bilgi için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

İstanbul boşanma avukatı

Küçükçekmece boşanma avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Avukat Dilan Nur KANDIRAN boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Avukat Cem AKYAZI aynı zamanda Adalet Bakanlığı’na bağlı arabulucudur, boşanma davalarınızda tecrübeleriyle yanınızda olacaktır.
Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir