Zina Nedeniyle Boşanma Davası

küçükçekmece boşanma davası avukatı

Zina (aldatma) nedeniyle boşanma

zina nedeniyle boşanma davası
zina nedeniyle boşanma davası

Zina nedeniyle boşanma davası, birçok boşanmanın temelinde eşlerden birinin zina yapması, başka bir ifadeyle eşlerden birinin başka biriyle cinsel ilişkiye girmesi vardır. Ancak zinanın ispatlanması oldukça zordur. Kişilerin en mahrem davranışlarının ispat edilmesi hiç kolay olmaz. Ancak zina suçüstü şeklinde yakalanmış olmasa dahi bazı durumlarda aile mahkemeleri zinanın varlığını kabul etmektedirler.

zina nedeniyle boşanma davası

Zinanın varlığına eminseniz fakat dava aşamasını merak ediyorsanız aşağıdaki başlıkları dikkatlice takip etmenizi öneririz.

Avantajları

Zina ispat edilmesi halinde davayı açan eşin tazminat almasını ve hatta edinilmiş mallardan daha yüksek oranda pay almasını sağlamaktadır. Dolayısıyla zinanın ispatlandığı durumlarda ispat edenin lehine sonuçlara hükmolunacaktır.

Dezavantajları

Zina kişilerin en mahrem alanlarında kaldığı için ispatı oldukça zordur ve davanın ret olması sonucu davayı açan tarafa yargılama giderleri ve boşanmanın gerçekleşmemesi şeklinde aleyhe sonuçlara neden olabilir.

Eşimin zinasını nasıl ispatlarım

Eşinizin zina yaptığına eminsiniz belki de zaten zina yaptığı eşiniz tarafından ikrar edildi. Ancak ikrar dahi zinayı ispat eden bir durum değildir. Mutlaka birden fazla emare ile zinanın kanıtlanması gerekir.

Zinanın ispatı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Aynı odada karşı cins ile bir gece geçirme, gece saatlerinde eve gerekçesiz olarak karşı cins birini alma, tanık beyanları, otelde kalma, tatile çıkma, fotoğraflar gibi her türlü delil ile zina ispat edilmektedir. Ancak, örneğin tek başına fotoğraflar ya da karşı cinsten biriyle birlikte baş başa yemeğe gitmek, duygusal mesajlar gönderilmesi, gönül bağının olduğunu ispatlayan mesajlar, sık sık telefonda konuşmalar her biri tek başına zinayı ispat için yeterli delil sayılmamaktadır. Ayrıca ortak çocukların tanık olduğu durumlar varsa zinanın ispatında etkili olmaktadır.

Boşanma davası görülürken zina yapılırsa ne olur?

Boşanma davası görülürken eşinizin zina yaptığına dair kanıtların varlığı halinde zina sebebine dayalı bir boşanma davası açılarak, mevcut boşanma davası ile birleştirilmesi istenebilir.

Zina kanun maddesi

Zina nedeniyle boşanma davası Türk Medeni Kanunu (TMK) 161.maddesinde düzenlenmiştir.

“I. Zina

Madde 161– Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.”

Zina süreler

Zina süreler yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Zina öğrenilmesinin ardından 6 ay içerisinde dava açılması gerekir, aksi halde zina sebebine dayalı boşanmaya karar verilmeyecektir. Ayrıca her halde zinanın üzerinden 5 yıl geçmesi boşanmada zina nedenini ortadan kaldıracaktır. Ancak kişinin zina eylemine devam ediyor olması halinde ilk zinanın ne zaman yapıldığının önemi yoktur. Örneğin 10 senedir başka bir kadınla yaşayan ve hala yaşamaya devam eden erkeğe karşı zinaya dayalı boşanma davası açılabilir.

Zina affetme

Zina affetme yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Zinanın öğrenilmesinin ardından evliliğe devam edildiği anlaşılıyorsa zinanın affedildiği kabul edilecek ve süresi içinde dava açılmış olunsa bile dava kabul olmayacaktır. Zinanın affedilmesi başkalarına açıklama şeklinde açıkça yapılabileceği gibi, evliliğe uygun yaşamaya devam ederek örtülü olarak da affetme gerçekleşmektedir.

Zina suç mu?

Önceki ceza kanununda zina suç sayılsa da, yeni Türk Ceza Kanunu’na göre zina suç değildir ve cezası yoktur.

Zina yapan eşin sevgilisinden tazminat alınır mı?

zina nedeniyle boşanma davası
zina nedeniyle boşanma davası

Zina yapan eşten tazminat yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Önceleri mahkemeler zina yapan eşin sevgilisine karşı diğer eş için tazminata hükmediyor olsalar da, Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu’nun verdiği kararla bu ikilem kaldırılmış, zina yapan eşin sevgilisinin diğer eşe tazminat ödememesi şeklinde karar vermiştir. Zina yapan eşin sevgilisinden tazminat alınamaz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir