Eşime Karıma Ne Kadar Nafaka Çıkar?

boşanma avukatı ücreti

Eşime Karıma Ne Kadar Nafaka Çıkar? Çekişmeli boşanma davası görülürken tarafların maddi ihtiyaçları ve kazançları dikkate alınarak uygulamada en az 1.000 TL 1.500 TL gibi bir tedbir nafakasının eşe ödenmesi söz konusudur. Bu tutar 2022 yılında bu yazının yazıldığı tarih itibariyle uygulamada rastlanan tutardır.

Anlaşmalı boşanmalarda eşle ödenecek nafaka yoksulluk nafakası olarak adlandırılır ve taraflar arasında serbestçe belirlenebilir. Örneğin belirlenen yoksulluk nafakası 1.500 TL olabileceği gibi 125.000 TL de olabilir, üzerinde anlaşılacak tutar boşanma protokolüne yazılır.

Çekişmeli boşanma davası esnasında tedbir nafakası olarak eşe ödenen miktar çekişmeli boşanma davasının karara çıkmasının ardından yoksulluk nafakası olarak ödenmeye devam eder.

Boşanma davasının karara çıkmasının ardından da yoksulluk nafakası aile mahkemesi hakiminin takdirine bağlı olarak, tarafların maddi durumları ve ihtiyaçları gözetilerek belirlenecektir.

Kişinin resmi bir geliri olmasa dahi bilindiği üzere nafakaya hükmolunacak ve nafakanın ödenmemesi halinde nafaka yükümlüsü hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Eşime-Karıma Ne Kadar Nafaka Çıkar?
Eşime-Karıma Ne Kadar Nafaka Çıkar?

Nafaka türlerini incelemek için aşağıdaki yazımızı incelemenizi öneririz.

Boşanma davalarından karara çıkmalarının ardından nafaka artırım hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan sayfamızı okumanızı öneririz.

İstanbul – Küçükçekmece boşanma avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Avukat Cem AKYAZI aynı zamanda Adalet Bakanlığı’na bağlı arabulucudur, boşanma davalarınızda tecrübeleriyle yanınızda olacaktır.
Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için: 0212 706 90 30

One Comment

  1. Melisa Sağlam dedi ki:

    Bir çocuğum var ve ilkokula gidiyor ne kadar nafaka çıkar ?
    Lütfen yardımcı olur musunuz , kocamın evi terk ettiğini nasıl ispat ederimmm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir