İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir?

İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir

Maaşımı alamıyorum, ne yapabilirim?” ve “İşveren patron maaş vermezse haklarım nelerdir?” en çok karşılaştığımız sorulardır. Kısa yoldan açıklamak gerekirse maaşını alamayan işçinin haklarını şöyle sıralayabiliriz:

İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir?
İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir?

Tahmini okuma süresi 3 dakika

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı

Ücretini alamayan işçinin derhal işten ayrılma hakkı vardır. (İş Kanunu madde 24/II/e : İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,)

İşçi ücret ödenmediği gerekçesiyle iş ilişkisinin sona erdiğini işverene bildirerek işe son verebilir. Bildirim mahkeme nezdinde ispat edilmesi gerektiği için, işverene ihtar gönderilmesi, sms ya da mail ile bilgilendirmenin yapılması gibi ispat araçlarından faydalanılması gerekir. Ayrıca işçinin maaşını alamadığı için işverene ait taşınır eşyayı ya da kıymetli evrakı hapis hakkı da vardır.

Çalışmaktan kaçınma hakkı

İşçi maaşını almadığı durumda iş yapmaktan kaçınma hakkına sahiptir.

İş Kanunu Madde 34

Ücretin gününde ödenmemesi

Madde 34 – Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.

Maaşını alamayan işçinin mutlaka güvendiği bir avukat ile dava sürecini yürütmesi gerekecektir. Aksi halde ciddi hak kayıpları oluşabilmektedir. İş hukuku avukatı ile işçilik alacaklarının hesaplanması, avukatlık ücretinin işverenden alınan miktarın ne kadarı olacağı noktalarında tam anlaşma halinde ilerlenmesi doğru olacaktır.

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu’nda iş hukuku ana çalışma alanlarımızdandır.

İş Kanunuyla ilgili diğer yazılarımızı okumanızı öneririz.

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir?
İşveren Patron Maaş Vermezse Haklarım Nelerdir?

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

İş uyuşmazlıkları nedeniyle dava açmak istiyorsanız Arena Hukuk Bürosu bünyesinde çalışan Uzman Avukatımız Mücahit Ahmet Tumbul ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir