Kaç Yaşında Evlenilebilir?

Kaç Yaşında Evlenilebilir

Kaç Yaşında Evlenilebilir?

Türk Medeni Kanunu’nda kişilerin evlenebilmeleri için 18 yaşını doldurma şartı vardır.

Türkiye’de yasal evlenme yaşı 18’dir. Bununla birlikte, çocuklar 17 yaşına bastıklarında ailelerinin veya yasal vasilerinin izniyle evlenebilmektedirler. 16 yaşındaki çocuklar ise ‘istisnai durumlarda ve hayati önem arz eden bir gerekçenin olması şartıyla’ mahkemeden alınan özel izinle evlenebilmektedirler.

Unicef

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

18 Yaşındayım Evlenebilir Miyim?

Türk Medeni Kanunu’nda kişilerin evlenebilmeleri için yaş şartı vardır. 18 yaşını dolduran kişi, fiil ehliyetini kazanmış olur evlenmesi için ve nikah kıymak için anne babasından ya da hâkimden izin almasına gerek duymadan evlenebilir. 18 yaşından gün alan kişi kanuna göre 17 yaşını doldurmuş sayılır bu yüzden tek başına evlenemez. Özetlemek gerekirse 18 yaşını dolduran kişi evlenebilir.

18 yaşından gün almış kişi evlenebilir mi?

17 yaşını doldurduğu için yasal temsilcisi, anne-baba veya hakim izniyle evlenebilir.

17 Yaşındayım Evlenebilir Miyim?

Türk Medeni Kanunu’nda 17 ve 16 yaşını doldurmuş kişilere özel düzenlemeler vardır. Bu düzenlemelere göre 17 yaşını dolduranlar yasal temsilcilerinin veya hâkim izniyle evlenebilirler.

“TMK 124 maddesi “Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir.” demektedir.”

17 yaşından gün alan kişi evlenebilir mi?

16 yaşını doldurmuş olduğu için hakimin kararı ile evlenebilir. Temel şart 17 yaşını doldurmuş olmasıdır.

Kaç Yaşında Evlenilebilir?
Kaç Yaşında Evlenilebilir?

16 Yaşındayım Evlenebilir Miyim?

16 yaşını dolduran kişiler normal şartlar altında evlenemezler. Ancak evlenebilmeleri için olağanüstü bir durum veya bir sebep olması gereklidir. Bunun için aile mahkemesine dava açılarak hakim onayı alınır. Özetlemek gerekirse 16 yaşını dolduran kişiler sadece hakim kararıyla evlenebilirler.

16 Yaşını Dolduran Kişi Hamile Kalırsa Evlenebilir Mi?

Normal şartlarda hamile kalmış kişinin evlenmesine hakim izin verir lakin hakim tüm olayı değerlendirip karar verecektir. Bu durumda iyi bir avukat ile sürece devam edilmesi müvekkillerin yararına olacaktır.

Diğer yazılarımız:

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

Telefon:  0212 706 90 30

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir