Boşanmadan Sonra Çocuğun Annenin Soyadını Kullanmasına İzin Davası

Boşanmadan Sonra Çocuğun Annenin Soyadını Kullanmasına İzin Davası

Boşanmadan sonra çocuğun annenin soyadını kullanmasına izin davası ile çocuğun soyadı değişir mi? Bu soruyu cevaplayacağız. Boşanmadan sonra çocuğun annenin soyadını kullanmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda mahkemeler arasında farklı kararlar verilmiştir. Anayasa Mahkemesi, bu iznin verilmesi gerektiğini, aksi takdirde eşitlik ilkesinin ihlal edileceğini belirtmiştir.

Eşler, evlilik devam ederken çocuğun babanın soyadını kullanmasını genellikle sorun etmemektedirler. Çünkü bu durum toplumda yaygın ve kabul görmüş bir uygulamadır. Lakin eşler ayrılmaya karar verdikten sonra çocuğun soyadı eşler arasında sorun olmaya başlamıştır.

Yargıtay, çocuğun üstün yararının her zaman dikkate almaktadır. Çünkü çocuğun sağlıklı ve mutlu büyümesi, topluma katkısını gözetmektedir.

Dava, eski eşi rahatsız etmek için açılmamalıdır. Çocuğun soyadının değiştirilmesi, çocuğun yararına olmalıdır. Mahkeme, dava açan kişinin eski eşine zarar vermek istemediğini ve çocuğun da soyadı değişikliğini istediğini görmelidir.

Çocuğun soyadının değiştirilmesi, çocuğun yararına olmalıdır. Anne veya babanın isteği yeterli değildir. Mahkeme, çocuğun yararını araştırmalı ve çocuğun görüşünü almalıdır. Boşanmadan sonra çocuğun annenin soyadını kullanmasına izin davası, aile mahkemesinde açılabilir. Davada, çocuğun yararını gösteren nedenler belirtilmelidir.

Özetlemek gerekirse evliliğin sona ermesi halinde çocuğun annenin soyadını kullanma izin davasıyla annenin soyadını alabilir.

Diğer yazılarımız:

Telefon:  0212 706 90 30

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

One Comment

  1. Gamze Samur dedi ki:

    Annemin soyadını kullanmak için dava açacağım bunun için avukat gerekli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir