Anlaşmalı Boşanma Avukatı

anlaşmalı boşanma avukatı
Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma avukatı & Arena Hukuk kadromuz anlaşmalı boşanmada eşler en ucuz maliyeti olan avukatı ve en hızlı boşanma süresini yani anlaşmalı boşanmayı en hızlı yapan avukatı tercih etmek istediklerini tecrübelerimiz sonucunda gözlemledik. Her iki kriter için de anlaşmalı boşanma avukatı arayışınızda detaylı bilgi almak için büromuzu arayabilirsiniz. Her iki kriteri de açıklamak gerekirse;

Anlaşmalı boşanmada en uygun fiyatlı, en ucuz avukat kanunen avukatlık asgari ücret tarifesinin altında bir fiyat talep edemeyecektir. Kanunen talep edilebilen en ekonomik anlaşmalı boşanma avukatı ücreti 2023 yılı için 9.200 TL + KDV olacaktır. Bunun yanında 750 TL kadar tutacak anlaşmalı boşanma dava açılış masraflarının da ödenmesi gerekecektir. En düşük fiyatlı anlaşmalı boşanma avukatı bu ücretin altında ücret kanunen talep edemez.

En az ücret çizelgesine ulaşmak için tıklayın.

En çabuk anlaşmalı boşanma avukatı arayışlarında ise bir çok anlaşmalı boşanma yapmış bir boşanma avukat ile çalışmanızda fayda vardır. En hızlı boşanma avukatı deneyimleri sayesinde kendisine başvurduğunuz gün evrak ve dilekçe işlemlerini tamamlayacak, birkaç gün içerisinde sizi duruşmaya çıkarabilecek ve bir afta on günlük bir sürede bütün hukuki sonuçları tamamlanmış olarak anlaşmalı boşanmayı gerçekleştirebilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası, boşanma davaları içerisinde en hızlı boşanma kararının alındığı dava türüdür. Ancak bu davanın belirli şartları bulunmaktadır. İlk olarak taraflar arasındaki evliliğin en az 1 yıl süreyle devam etmiş olması ve bununla birlikte eşlerin evliliğin hukuki ve mali sonuçları hakkında tam bir anlaşma sağlamak mecburiyetindedirler.

Boşanma davalarında en hızlı ve sonuca en kısa sürede ulaşılan dava türü olan anlaşmalı boşanma davasında, eşlerin boşanmanın mali ve hukuki sonuçları hakkında her konuda ve ayrıntılı bir protokol düzenlemeleri ve bu protokolün anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ekinde mahkemeye ibraz edilmesi gerekir.

Dava dilekçesini eşlerden birisi imzalayarak mahkemeye ibraz edebilecekleri gibi, her iki eş dava dilekçesini birlikte imzalayarak da bu davayı açabilirler. Bununla birlikte protokolde her iki eşin de imzasının bulunması zorunludur.

Anlaşmalı Boşanma Protokolünün İçeriği

Eşlerin anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ekine ekleyecekleri anlaşmalı boşanma protokolünün, boşanmanın mali ve hukuki bütün sonuçlarını düzenliyor olması gerekir. Bu noktada boşanmanın mali ve hukuki sonuçlarından ne anlaşılması gerektiği önem arz etmektedir.

Boşanmanın hukuki sonuçları, tarafların varsa ortak çocuklarının velayetinin eşlerden hangisine bırakılacağı ya da velayet hakkının ortak olarak kullanılmaya devam edip etmeyeceği, bununla birlikte velayet kendisine bırakılmayan eşin çocuklarıyla kişisel ilişkisinin ne şekilde kurulacağı, çocuğun hangi günlerde velayet bırakılmayan eş ile görüşeceği, boşanan kadının boşandıktan sonra evlilik ile kazandığı boşandığı kocasının soyadını kullanmaya devam edip etmeyeceği gibi konuların tüm detaylarıyla ve ayrıntılı olarak protokolde yer alması gerekir.

Boşanmanın mali sonuçları ise genel olarak maddi konularla ilgilidir. Buna göre boşandıktan, velayet kendisine bırakılmayan eşin ortak çocuk  ve/veya çocukları adına ne kadar iştirak nafakası ödeyeceği, boşanılan eşe yardım nafakası ödenip ödenmeyeceği, evlilik birliği içerisinde edinilmiş malların ne şekilde tasfiye edileceği, aile konutunun kime tahsis edileceği, ev eşyalarının kimlerde kalacağı, kişisel eşyaların ne şekilde teslim alınacağı, maddi ve manevi tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi tüm konularda anlaşmaya varılması gerekir.

Dilekçenin örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirtilen özellikleri kapsar şekilde eşler tarafından tanzim olunan anlaşmalı boşanma protokolünün her iki eş tarafından imza altına alınması ve boşanma istemiyle hazırlanacak dava dilekçesine eklenmesi suretiyle aile mahkemesi nezdinde boşanma davası açılması gerekir. Taraflar tüm bu süreci kendileri yöneterek kendi başlarına dava açabilecekleri gibi, eşlerden birinin yahut her ikisinin birden avukat tutarak hukuki süreci avukatlarına tevdi etmek suretiyle de dava açmaları ve hukuki süreci takip etmeleri mümkündür.

İstanbul boşanma avukatı ve hukuk büroları
İstanbul boşanma avukatı ve hukuk büroları

Anlaşmalı Boşanma Davasında Avukat Tutulması Zorunlu mudur?

Türk Hukuk Sistemi içerisinde tarafların dava açmak yada açılmış bir davayı takip etmek için avukat tutma zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak yargılama süreçleri bir kısım hukuki ve teknik bilgiye hakim olmayı gerektirir. Yargılama öncesinde veya yargılama aşamasında hakların korunması ve hak kaybına uğramamak adına bir avukattan hukuki destek alınarak sürecin yürütülmesi yararlı olacaktır. Her ne kadar anlaşmalı boşanma davaları ilk bakışta avukat tutulmayı gerektirmiyor gibi gözükse de, haklarını tam anlamıyla bilmeyen ve hukuki süreçler hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişilerin bu süreçte hak kaybına uğradığı sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Bu nedenle hak kaybına uğranılmaması ve boşanma sürecinde haklarınızın zedelenmemesi adına tecrübeli bir boşanma avukat ile çalışılmasını tavsiye etmekteyiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarına kıyasla çok daha hızlı sonuçlanan ve boşanma kararının alındığı dava türüdür. Öyle ki çekişmeli boşanma davalarından yargılama sürecinin aylar ve hatta yıllar sürdüğü durumlar olabilmektedir. Ancak anlaşmalı boşanma davası, boşanmanın mali ve hukuki sonuçları hakkında düzenlenecek protokolün mahkeme tarafından onaylanması neticesinde 1-2 hafta gibi çok kısa sürelerde sonuçlanabilmektedir.

En Uygun Ücretli Anlaşmalı Boşanma Avukatı

En uygun ücretli anlaşmalı boşanma avukatı ücreti 2023 yılı tarifelerine göre 9200 TL + KDV şeklindedir, İstanbul Barosu en az ücret çizelgesinde ise bu fiyat 26000 TL + KDV olarak yer almaktadır. Fiyat için büromuzu arayınız.

En az ücret alan boşanma avukatı yukarıda açıklanan ücretleri göz önünde bulundurarak sizden fiyat talebinde bulunacaktır.

En ucuz anlaşmalı boşanma dava açılış masrafı 2023 yılı için 750 TL civarında tutmaktadır. Bu ücret boşanma avukatınız tarafından sizden ayrıca talep edilecektir. Az ücret isteyen, az para alan boşanma avukatı yukarıda açıklanan avukat en az ücret tarifelerine göre sizden avukatlık ücreti talep edecektir. Sorularınız için büromuzu arayınız.

En Çabuk Anlaşmalı Boşanma Avukatı

En hızlı anlaşmalı boşanma avukatı süreçler hakkında deneyim sahibi olduğu için en hızlı şekilde bütün süreçleri tamamlayacak, bir hafta, on gün gibi bir sürede bütün işlemlerinizi bitirebilecektir. En çabuk gerçekleşen anlaşmalı boşanmalar bir hafta on gün kadar bir sürede tamamlanabilmektedir. Anlaşmalı boşanma aşamaları hakkında bilgi almak için büromuzu arayınız.

Boşanma Davası Avukatı
Boşanma Davası Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Avukatı Tavsiye

Tavsiye edilen anlaşmalı boşanma avukatları hem süreci çabuk tamamlama, hem de talep edilen ücret kıyaslanarak tavsiye edilir. İnternet ve forumlarda en çok tavsiye edilen boşanma avukatı olmamızın nedenlerinden biri de güvenilir olmamızdır. Boşanma avukatı olarak bizi tavsiye eden müvekkillerimize teşekkür ederiz.

Anlaşmalı boşanmada en uygun fiyatlı ve en çabuk boşanma avukatı bulmaktan daha önemli olan anlaşmalı boşanmanın tüm hukuki sonuçlarını bilerek, boşanma avukatının sizi bilgilendirmesi ve hak kayıplarına uğramanızın önüne geçilmesi çok önemlidir. Kararı kesinleştikten sonra sürpriz hukuki sonuçlardan sizi koruyabilen tecrübeli, deneyimli boşanma avukatı tercih etmenizde fayda vardır.

DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYINIZ: 0212 706 90 30

Aşağıda yer alan bilgilendirme yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

4 Comments

  1. Salim dedi ki:

    Anlaşmalı boşanma avukatı olarak siz ne kadar ücret alıyorsunuz

  2. Hakan Doğan dedi ki:

    anlaşmalı boşanma avukatı ücretleri ne kadar, anlaşmalı boşanmanın protokolüne göre değişiyor mu ?

  3. Fatma Çetin dedi ki:

    Anlaşmalı boşanma davasını sadece anlaşmalı boşanma avukatı mı açabilir yoksa kendimiz de açabilir miyiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir