Boşanma davası Avukatlık Ücreti-2022

çekişmeli boşanma avukatı tavsiyeleri

2023 yılı için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Boşanma davası avukatlık ücreti-2022 davanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Boşanma davası avukatlık ücreti dava dosyasının içeriğine göre özel olarak belirlenebilir. Avukatlar dosyalara harcayacakları emek ve zamana göre ücretleri serbestçe belirleme hakkına sahiptir.

Boşanma davaları hukukumuzda temelde anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Boşanma davasının türüne göre avukatlık ücretleri değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davası, süre itibariyle daha kısa sonuçlandığından çekişmeli boşanma davasına göre avukatlık ücreti daha düşüktür.

Avukatların mensubu oldukları barolar tarafından her yıl tavsiye niteliğinde ücret tarifesi yayınlanmaktadır. Avukatlar bu ücret tarifesinde yazan miktarların üzerinde avukatlık ücretini serbestçe belirleme hakkına sahiptirler.

İstanbul Barosu tarafından düzenlenen Tavsiye Niteliğindeki En Az Ücret Çizelgesi incelendiğinde; Anlaşmalı boşanma davası için 26.000,00TL, Çekişmeli boşanma davası için ise 35.000,00TL uygun görülmüştür.

İstanbul Barosu Tavsiye Niteliğindeki En Az Ücret Çizelgesi Boşanma davası avukatlık ücreti-2022 şu şekildedir;

Boşanma-davası-avukatlık-ücreti-2022
küçükçekmece boşanma davası ücreti

Yukarıda belirtilen tarifeye göre; 2022 – 2023 yılı dönemi için boşanma ücreti; anlaşmalı boşanma davası için 26.000 TL; çekişmeli boşanma davası için 35.000 TL üzerinden ücretlendirilebilir. Boşanma davasına konu maddi ve manevi tazminat talepleri olması halinde avukatlık ücreti 35.000 TL’den az olmamak üzere dava değerinin en az %15’i oranında olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir