Boşanma davası ne kadar?

Boşanma davası, İstanbul barosu asgari ücretlerine göre anlaşmalı boşanma 26.000 TL, çekişmeli boşanma 35.000 TL olarak düzenlenmiştir.

1.Boşanma davası mahkeme harçları ne kadar?

Boşanma dava açılış masrafları 741 TL tutmaktadır. Mahkeme açılış masrafları hakkında detaylı bilgi aşağıdaki yazımızdadır.

2.Boşanma dava açılış harçları

Boşanma dava açılış harçları 741 TL tutmaktadır.

  • Başvurma harcı 80,70 TL
  • Vekalet harcı 11,50 TL
  • Peşin harç 80,70 TL
  • Gider avansı 550 TL
  • Vekalet pulu 18.15 TL

TOPLAM 741,05 TL tutmaktadır. Avukatsız olarak boşanma davası açılıyorsa vekalet harcı ve vekalet pulu ödemesi yapılmayacak, toplam 29,65 TL daha az ödeme olacak 711,40 TL  boşanma dava açılış masrafı gerekecektir.

Boşanma davası ne kadar?
Boşanma davası ne kadar?

3.Boşanma davası avukatlık ücreti

Boşanma davası avukatlık ücreti 2022 İstanbul Barosu tarifesine göre anlaşmalı 26.000 TL çekişmeli 35.000 TL’dir. Çekişmeli ve mal paylaşımlı davalarda dava değerinin %15’i 35.000 TL’yi geçerse, bu tutar ödenir.

4.Boşanma davasını kaybedersem ne kadar öderim?

Boşanma davasını kaybeden taraf mahkeme masraflarını ödeyecektir. Bu tutar minimum 400-500 TL olup (mahkemenin yaptığı masraflara göre değişir.) bir de karşı tarafın avukatlık ücreti karşı taraf avukatına ödenecektir. Bu tutar ise en az  9.200 TL olarak belirlenmiştir, dava değerine göre artabilir.

5.Boşanma davasını kaybedersem maddi tazminat ne kadar?

Boşanmada uğranılan zarara göre maddi tazminat değişir. Aşağıda yer alan yazımızı okumanızı öneririz.

6.Boşanma davasını kaybedersem manevi tazminat ne kadar?

Boşanma davalarında manevi tazminat eşin kusuruna göre değişmektedir. Boşanma davasında manevi tazminata ilişkin aşağıda yer alan yazımızı okumanızı öneririz.

7.Boşanma nafaka ne kadar?

Nafaka ailenin maddi durumuna ve maddi alışkanlıklarına göre değişmektedir. Aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

8. Çocuk nafakası ne kadar?

Çocuk nafakası olarak adlandırılan iştirak nafakası çocuk sayısına, çocukların maddi ihtiyaçlarına ve maddi duruma göre değişmektedir. Örneğin tek çocuk olan bir ailede 2.000 TL olarak belirlenebilecekken 4 çocuk olan bir ailede çocuk başına 1.000 TL olarak belirlenebilir. Maddi durumu iyi olan bir ailede tek çocuk için 20-30 bin TL de nafaka belirlenebilir. İştirak nafakasında belirli bir standart olmamakla birlikte ailenin maddi durumuna göre mahkeme hakimince takdir edilmektedir. Nafaka verecek kişi çalışmıyor dahi olsa nafaka ödemekle yükümlü olacaktır.

ÇOCUĞA NE KADAR NAFAKA ÇIKAR? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

9.Boşanma eşe nafaka ne kadar?

Eşe verilen yoksulluk nafakası da ailenin maddi durumuna göre 1.500 TL’den 100.000 TL ye ve daha fazlasına kadar çıkabilir. Yoksulluk nafakası alan eşin çalışmıyor olması ve tekrar evlenmemesi halinde yoksulluk nafakası ödenmektedir.

EŞE KARIMA NE KADAR NAFAKA ÇIKAR? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

10.Boşanma davasını kaybedersem ne kadar öderim?

Boşanma davası kaybedilmesi durumunda ne kadar ödeme olur başlıklar aşağıda açıklanmıştır.

10.1. Edinilmiş mallara ilişkin ödeme

Boşanma davasının kaybedilmesi halinde evlilikte edinilmiş mallara ilişkin karşı tarafa bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bu ödeme tamamen mal varlığınıza bağlı olarak ve edinilmiş mallarınıza bağlı olarak değişir.

Edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

10.2 Nafaka ödemeleri

Nafaka olarak eşe ve çocuklara ödenen nafaka yine maddi duruma göre değişir.

10.3 Maddi ve manevi tazminat

Maddi ve manevi tazminat da çıkması halinde bunların da ödenmesi gerekecektir. Ayrıntılı bilgi için boşanmada maddi ve manevi tazminatla ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

10.4 Mahkeme giderleri

Yargılama gideri olarak 750 TL ile 3.000 TL arasında mahkeme giderleri ve bir de 2022 yılı için 9.200 TL’den az olmamak üzere dava değeri üzerinden karşı taraf avukatına ödeme yapmanız gerekecektir.

Boşanma davası ne kadar?
Boşanma davası ne kadar?

İstanbul boşanma avukatı

Kadın boşanma Avukatı Selda Toprak boşanma davalarında pratik çözümler üretmektedir, boşanma davalarında önleyici uygulamalar hakkında deneyim sahibidir.

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir