Kocamın evi terk ettiğini nasıl ispat ederim

Kocamın evi terk ettiğini nasıl ispat ederim. Bu yazı evlilikte eşin evi terk ettiğinin nasıl ispat edilebileceğine dair fikir vermesi amacıyla yazılmıştır. Telefon kayıtları, tanık beyanları, resmi evraklar açısından “kocam evi terk etti nasıl ispat ederim?”, “karım evi terk etti nasıl ispat ederim?” şeklinde bize gelen sorulara verdiğimiz cevaplar derlenmiştir.

Telefon kayıtları ile eşin evi terk ettiğinin ispat

Eşin evi terk ettiğinin ispatı için en önemli yol telefon kayıtlarıdır. Ancak tanık ve resmi kayıtlar bir arada olması halinde ispat aşamasında daha avantajlı olacaktır. Whatsapp ya da sms ile eve dönmesi istenen eş ile görüşmeler kayıt altına alınabilir.

Whatsapp kayıtları

Whatsapp mesaj kayıtları mahkeme tarafından istenememektedir. Ancak kişiler ekran görüntülerini alarak delil elde edebilirler. Yine de karşı taraftan bir itiraz gelmesi halinde sadece ekran görüntülerine itibar edilmeyebilir ve telefonun imajı alınarak teknik incelemesinin yapılması gerekebilir. Whatsapp mesajlarının telefondan silinmemesi gerekmektedir. Ayrıca başka bir telefon ile video çekerek daha güvenilir bir delil oluşturulabilir.

SMS kayıtları

SMS kayıtları mahkemelerce istenebilmektedir. Dolayısıyla Whatsapp’a göre daha güvenilir bir delil elde edilmiş olacaktır.

Telefon görüşme kayıtları

Telefon görüşme kayıtlarının içeriği operatörlerden alınamamaktadır. Ancak telefon görüşmelerinin ses kaydı alınabilir. Kişisel verilerin ihlali söz konusu olsa da boşanma davalarında iddiaların başka türlü ispat edilememesi durumunda telefon ses kayıtlarına itibar edilmektedir. Bu ses kaydının da başka bir telefondan video çekmek suretiyle ya da aynı telefondan ses kaydeden uygulamalar kullanmak suretiyle kayıt altına alınması düşünülebilir.

Kocamın evi terk ettiğini nasıl ispat ederim
Kocamın evi terk ettiğini nasıl ispat ederim

Aile ile olan iletişim

Sadece eşin kendisi ile değil, eşin annesi, babası, kardeşi gibi aile bireyleri ile eşin eve dönmesi ya da eve gelmemesine dair yapılan görüşmeler de ispat aşamasında faydalı olabilir, ancak bunların da ses kaydının yapılması gerekecektir.

Tanık beyanları

Eşin eve gelmediğine ilişkin ispat aşamasında tanık beyanları da önem arz eder.

Aile bireylerinin tanıklığı

Tanıklarınızın kendi aile bireylerinizden olmaması daha iyi olacaktır. Komşu, ortak arkadaş gibi kişilerin evi terk noktasında bilgi sahibi olmaları durumunda tanık listesinde yer alabilirler.

Komşu, ortak arkadaş, iş arkadaşlarının tanıklığı

Eğer aileniz dışında evi terke ilişkin bilgi sahibi olan komşu, ortak arkadaş, iş arkadaşı gibi biri yoksa, aileye göre daha tarafsız olacağı düşünülen böyle kişiler nezdinde eşin eve dönmesi için eşle yapılan görüşmeler yürütülebilir.

Resmi kayıtlar

Evi terk eden eşin bu durumunu ispat eden resmi kayıtlar elde edilmeleri zor olsa da en güvenilir ispat araçlarıdır. Örneğin evden bir eşyanızın çalındığını varsayalım, böyle bir durumda yaptığınız hırsızlık şikayetinde eşiniz evde bulunmadığına dair bir ifade vermesi halinde bu beyanı resmi evraklarda yer alacaktır. Aile evine ya da başka bir yere giden eşin uçak, otobüs gibi ulaşım kayıtları da yine ispat aşamasında önemlidir. Ayrıca cep telefonu konum bilgilerini içeren HTS kayıtlarının boşanma davası aşamasında mahkemeden celp edilmesi istenebilir.

Kocamın evi terk etti nasıl ispat ederim?

Yukarıda açıklandığı üzere, tanık beyanları (aile bireyleri dışında tanıkların olması daha iyi olacaktır), telefon whatsapp, mesaj, görüşme ses kayıtları ve resmi evraklarda evi terke ilişkin bir beyanın olması ispat aşamasında işinize yarayacaktır.

Her şeye rağmen evi terk varlığı halinde evlilik birliğinin sarsıldığı düşünülecektir ancak evi terk nedeniyle boşanma davasının kazanılması için yeterli değildir. Evi terk 6 ay sürmedikçe bu sebebe dayanarak boşanma davası açılsa da kabul edilmeyecektir.

TERK NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

MEDENİ KANUN TERK KANUN MADDESİ buradan okuyabilirsiniz

TERK BOŞANMA DİLEKÇE ÖRNEĞİ buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Küçükçekmece boşanma avukatı olarak hukuki danışmanlık hizmetleri sunmaktayız.

Detaylı bilgi almak için : 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir