Aldatılan ne kadar tazminat alır?

Aldatılan ne kadar tazminat alır? Aldatılma halinde kişilerin ekonomik durumlarına göre 20-30 Bin TL’den birkaç milyon TL’ye kadar tazminat alınabilmektedir. Kanunda tazminat miktarına ilişkin bir düzenleme olmasa da, tazminat miktarını aile mahkemesi hakimi belirler. Bu esnada hakim takdir yetkisini kullanırken tarafların maddi durumlarını dikkate alacaktır.

Aldatmada en zorlu kısım aldatmanın ispat edilmesidir.

Zina olarak bilinen aldatmanın ispatı aşamasında aldatanın karşı cinsle çekilmiş fotoğrafları, mesaj içerikleri, telefon aramaları gibi durumlar tek başına zina ispatı için yeterli olmayacaktır. Birlikte kalınmış otel dökümleri, düzenli olarak aynı evde zaman geçirilmesi ispat edildiği takdirde aldatmayı ispata yetecektir.

ALDATMA ZİNA NASIL İSPATLANIR yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Aldatılan ne kadar tazminat alır?
Aldatılan ne kadar tazminat alır?

Aldatmadan sonra evliliğe devam etmek

Zinanın üzerinden 5 yıl geçmiş olması veya zinanın öğrenilmesinin ardından 6 ay geçmiş olması zinayı boşanma sebebi olmaktan çıkaracaktır. Hemen belirtelim zamanaşımı süreleri geçse bile tazminat hakkı devam edecektir.

ALDATMA AFFETME, AFFEDİLMİŞ SAYILMA yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Zina suç mu?

Zina Türk Ceza Kanunu’na göre suç olmaktan çıkarılmıştır, yine de bu durum aldatılan eşin tazminat almasına engel değildir.

Zina sebebiyle boşanma davası

Zina ispat edilmesiyle birlikte boşanan eş açısından oldukça avantajlı bir hukuki durumdur. Aldatılan eş evlilik birliği içinde edinilmiş mallardan daha çok mal elde edebileceği bir yana tazminata da hak kazanabilecektir.

ZİNA DAVALARI yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Aldatma nedeniyle açılacak gerek boşanma davalarınızda, gerek tazminat talepli davalarınızda mutlaka konusunda uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanız gerekir.

BOŞANMA AVUKATI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

NAFAKA NE KADAR ? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir