Aldatma tazminat davası

küçükçekmece boşanma davası avukatı

Aldatma tazminat davası, aldatma halinde aldatan eşten tazminat alınması kanunen mümkündür. Ancak aldatmanın ispatı oldukça zordur. Bu yazımızda sizlere aldatma durumunda ne kadar tazminat alınabileceğine ve aldatmanın ispatına ilişkin bilgiler vereceğiz.

Aldatmanın ispatı

Aldatma, diğer adıyla zina, ispatı açısından oldukça zor ispat edilen bir durumdur. Birlikte çekilen fotoğraflar, mesaj ekran görüntüleri, telefon arama dökümleri, hediye alınması tek başına aldatmanın ispatı için yeterli delil teşkil etmeyecektir. Ancak otel kayıtlarından kişilerin aynı otelde kaldıkları, mütemadiyen aynı evde buluşmaları ispat edildiği takdirde aldatmayı ispata yeter delil teşkil edebilecektir.

ALDATMA ZİNA NASIL İSPATLANIR yazımızı mutlaka okuyunuz

Aldatma tazminat davası

Aldatma tazminat davası , aldatan eşten aldatma olayı ispat edilmesi halinde tazminat hakkı doğacaktır. Tazminat evli olan eşlerin ekonomik durumlarına göre belirlenecektir. Dolayısıyla asgari ücret ile geçinen bir ailede 20-30 bin TL manevi tazminata hükmolunabileceği gibi, maddi durumu çok iyi olan bir ailede birkaç milyona kadar aldatma nedeniyle aldatılan eş tazminata hak kazanabilecektir. Aldatma nedeniyle tazminatın hesaplanmasında bir kanun olmadığı gibi takdir yetkisi mahkeme hakiminde olacaktır. Ancak hemen belirtmek gerekir ki dava açılışında tazminat miktarının dava dilekçesinde iyi düşünülerek belirtilmiş olması gerekmektedir.

Aldatma tazminatı ne kadar?

Aldatma tazminatı 20-30 bin TL olabileceği gibi ailedeki ekonomik duruma göre birkaç milyon TL’ye kadar artabilir.

Aldatmanın affedilmiş sayılacağı haller

Her halde aldatma olayının üzerinden 5 yılın geçmesi ya da öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay geçmiş olması aldatmanın bir boşanma sebebi olarak mahkeme tarafından kabul edilmeyeceği anlamına gelecektir. Ancak bu sürelerin geçmesi dahi yine de tazminat alınmasına engel değildir.

ZİNA AFFETMİŞ SAYILMA yazımızı mutlaka okuyunuz.

Aldatma halinde aldatılanın hakları

Aldatılan taraf evlilik birliği içerisinde edinilmiş mallardan daha fazla oranda mal alabileceği gibi tazminata da hak kazanacaktır.

Aldatma tazminat davası
Aldatma tazminat davası

Aldatmak suç mu?

Aldatmak Türk Ceza Kanunu’na göre suç değildir. Zina suçu yeni ceza konunu ile birlikte suç olmaktan çıkarılmıştır. Ancak kişilerin tazminat almasına engel değildir.

Aldatma boşanma davası

Aldatma tazminat davası yanında boşanmaya karar verilmesinde de oldukça avantajlı bir boşanma sebebidir. Aldatılan taraf evlilik mallarından daha fazla oranda hak alabileceği gibi tazminat da alabilecektir.

ZİNA DAVALARI yazımızı mutlaka okuyunuz.

Aldatma nedeniyle boşanma zamanaşımı

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 161. Maddesinde düzenlenmektedir. Aldatma nedeniyle boşanma davalarında zamanaşımı öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay, her halde 5 yıl olarak düzenlenmektedir. Ancak aldatmanın öğrenilmesinden sonra, zorunlu haller dışında evliliğe devam etmek affetme sayılacaktır.

ZİNA ZAMANAŞIMI yazımızı mutlaka okuyunuz

One Comment

  1. Kenan Alav dedi ki:

    Eşim beni aldattı ve bende asla nafaka ödemek istemiyorum ödememe gibi durumum var mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir