Boşanma Davası Açmak Ne Kadar?

Boşanma davası açmak ne kadar

Boşanma davası açmak ne kadar 2023 yılında dava açarken mahkemeye harç ve masraf yatırılması gerekir. 2023 yılı için boşanma davası açarken:

Başvurma Harcı: 179,90 TL

Peşin Harç: 179,90 TL

Gider Avansı: 550,00 TL

TOPLAM : 909,80 TL

Bu tutara ek olarak avukat vekaleti dosyaya sunulması halinde:

Vekalet Harcı: 25,60

Vekalet Pulu: 40,30

TOPLAM: 975,70 TL

Böylelikle boşanma davası açma masrafı toplamı 975,70 TL olmaktadır. (Boşanma dava masrafları)

Boşanma davasında avukat tutmalı mıyım?

Boşanma davası anlaşmalı dahi olsa mutlaka bir avukat yardımıyla süreç yürütülmelidir. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında avukat olmadan sürece devam edilmesi çok ciddi hak kayıplarına neden olmaktadır. Hukuk davalarında usul davanın konusundan daha önemlidir. Dayanmadığınız delilleri ileri süremeyeceğiniz gibi, delillerinizi bir dilekçe ile bildirmiş olsanız dahi süresi içinde sunmamanız halinde delillere dayalı hüküm kurulamayacaktır. Yine dava dilekçesinde bahsedilmeyen hususlara ilişkin dava devam ederken beyanda dahi bulunsanız hükme esas alınamayacaktır. Buna ilişkin en sık karşılaştığımız durumların başında dava dilekçesini internetten aradığı örnekleri kullanarak oluşturan ya da dilekçecilerde dilekçe yazdıran müvekkillerin mağdur olmaları, sonrasında durumu anlamaları gelmektedir.

Boşanma davalarında MUTLAKA bir avukattan destek alarak sürece devam etmenizi tavsiye ederiz.

Boşanma davası açmak ne kadar( Boşanma dava masrafları)
Boşanma davası açmak ne kadar (Boşanma dava masrafları)

Boşanma davalarında deneyimli avukat

Boşanma davaları karmaşık ilerleyen davalardır. Mahkeme boşanma davalarında kendiliğinden çözüm sunmaz, araştırma yapmaz. Başka bir deyişle boşanma sebeplerini mahkeme araştırmaz, bütün olayları sizin mahkemeye inceleme yapılmak üzere sunmanız gerekir. Deneyimli boşanma avukatı mahkemece hangi olayların değerlendirileceğini bilir, sizin yaşadığınız durumları analiz ederek dava dilekçesinde bu olaylara yer veriri. Duruşmalarda da önemli olayların ispatı üzerine çalışır.

Ayrıca yine mal paylaşımına ilişkin olayları mahkeme kendiliğinden incelemez. Aile mahkemeleri taleple bağlılık ilkesine göre hareket eder. Mal kaçırmaya ilişkin hiçbir talepte bulunmadıysanız, örneğin banka incelemesi, tapu kaydı incelemesi talep etmediyseniz aile mahkemesi bu hususları kendiliğinden araştıramaz.

Anlaşılacağı üzere sık karşılaşılan durumlar boşanma avukatlarının tecrübelerini meydana getirir ve deneyimli boşanma avukatı ile çalışmak haklarınızın gerçeğe uygun olarak korunmasını sağlar.

Çekişmeli Boşanma davaları süre açısından da çok uzun süren davalardır. İlk aşamasından son aşamasına kadar özen gösterilerek takip edilmesi gerekir. Sadece ilk derece mahkeme kararının alınması sonuca ulaşmak için yeterli değildir. Gereksiz yere zaman kaybedilmemesi ya da alınan kararın bozularak yeniden yargılamaya gidilmemesi yine boşanma avukatının deneyimi noktasında önem arz eder.

Aşağıdaki yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İstanbul Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu
Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir