Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Veraset ilamı nasıl alınır? Mirasçılık belgesi yani veraset ilamı, mirasçıların kim olduğunu, mal ve hakların kimlere ait olduğunu belirleyen bir belgedir. Veraset ilamı almak için, ölen kişinin belgeleri ve mirasçıların kimlikleri gereklidir. Veraset ilamı ya da diğer adıyla mirasçılık belgesi miras işlemleri için olmazsa olmazdır.

Mirasçılık belgesi ya da eski adıyla veraset ilamı Noterlerden veya Sulh Hukuk Mahkemelerinden alabilirsiniz.

Noter öncelikle başvuru yapan kişiyi inceleyerek mirasçı olup olmadığını inceler. Eğer başvuru yapan kişi mirasçıysa veraset ilamını teslim eder.

Mirasçılık Belgesi (Veraset İlamı) noterden alma ücreti 680 -700 TL civarıdır. Bu fiyat veraset ilamının alındığı notere göre değişmektedir.  Bu tutarlar 2023 yılı içindir ancak noter harçlarına gelen zamlarla artacaktır.

Sulh Hukuk Mahkemesinde ise bu ücret 1492 TL civarıdır. Ödenen bu ücretin gider masrafını talep ederek 1000 TL masrafı geri alabilirsiniz. Mahkemeden çıkarmış olduğunuz veraset ilamını istediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde mahkeme kaleminden alabilirsiniz. Ancak noterlerde istediğiniz adet kadar ücret ödemek zorundasınız.

Mahkemeden mirasçılık belgesi alabilmek için ikamet ettiğiniz yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine ya da size mirasbırakan kişinin ikamet ettiği yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine başvurabilirsiniz.

Mahkemeye mirasçılardan birisinin başvurması yeterlidir.

Veraset İlamı Nasıl Alınır? Mirasçılık Belgesi
Veraset İlamı Nasıl Alınır? (Mirasçılık Belgesi)

Diğer yazılarımız:

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

Telefon:  0212 706 90 30

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir