Boşanmada Tazminat Örnekleri

Boşanmada Tazminat Örnekleri

Evlilik birliğini sona erdirmek isteyen eşler kanunda yazılı sebeplere dayanarak boşanma davası açmaları gerekmektedir.  Mahkemece tarafların boşanmasına karar verilerek boşanma kararının asıl sonucu olan evlilik birliği sona ermesi gerçekleşmiş olur.

Boşanma kararının kişisel sonuçlar yanında mali sonuçları da mevcuttur. Mali sonuçlarından biri boşanma kararıyla birlikte verilen tazminatlardır. Tazminat en basit tanımıyla kusur belirlemesine göre dava sonunda mahkemenin hükmettiği şekilde ödenmesi gereken toplu paradır. Boşanma davalarında tazminatlar maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki şekildedir. Hem anlaşmalı boşanmada hem de çekişmeli boşanma davalarında tazminat talep edilebilir.

Boşanma davalarında tazminat miktarları hakim takdirindedir. Hakim tarafların sosyal ekonomik durumları ve kusurun ağırlığına göre tazminat miktarını belirler.

Eşlerin evlilik birliğine inanarak beklediği menfaatlerin boşanma ile ortadan kalkması ve evliliğin bitmesine yol açan olaylarda kişilik haklarının ihlali ve kişinin manevi yıkımı söz konusu olabilir. Bu nedenle birliğe inanç sebebiyle hak ve menfaatleri zarar görmüş olan eşe boşanmada maddi tazminat, meydana gelen olaylarda rencide olan ve kişilik hakları ihlal edilen eş lehine manevi tazminat ödenmesine karar verilir.

Tahmini okuma süresi 4 dakika

Boşanmada MADDİ TAZMİNAT

Boşanmada maddi tazminat konusu 4721 sayılı Türk Medeni Kanun’un 174.maddesi 1.bendinde düzenlemiştir.

TMK 174/1 “       Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddî tazminat isteyebilir.”

Boşanma halindeki maddi tazminat, kusursuz veya daha az kusurlu tarafın haksız olarak boşanma ile karşı karşıya gelmesi sonucu, katlanmak zorunda kaldığı maddi zorluklar ve kayıpların karşılığıdır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için boşanma davasında maddi tazminat konulu ilgili yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Boşanmada MANEVİ TAZMİNAT

Boşanmada manevi tazminat, Türk Medeni Kanun’un 174 maddesinin 2 bendinde düzenlenmiştir;

TMK 174/2 “Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.”

Eşler, evlilik birliği devam ederken ve boşanma sürecinde, boşanmaya neden olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan tarafın, kusurlu olan diğer taraftan olaya uygun miktarda manevi tazminat ödenmesini isteyebilir.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için boşanma davasında manevi tazminat konulu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Özetle Maddi tazminat, mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu tarafın, kusurlu taraftan talep ettiği tazminattır. Maddi tazminatın ön koşulu, talep edenin boşanma yüzünden mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi, boşanma ve maddi zarar arasında nedensellik bağının bulunmasıdır. Mevcut menfaatlerin belirlenmesinde evliliğin taraflara sağladığı yararlar göz önünde bulundurularak tarafın maddi tazminat talebi değerlendirilir.

          Manevi tazminat ise kişilik hakkı saldırıya uğrayan kişinin, iradesi dışında boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden çektiği acı, ızdırap ve elemin telafisi, intikam arzularını dindirmek ödenen bir çeşit araçtır. Ancak bu yaptırım zenginleşme aracı veya diğer tarafın fakirleşmesine neden olamaz.

İstanbul Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir