Yurt Dışında Boşanma

Yurt dışında boşanma mümkün müdür ? Boşanmanın herhangi bir ülkede gerçekleşmesi mümkündür. Hangi ülkede evlendiğinizin de bir önemi yoktur.

Yurt dışında boşanma Türkiye’de geçerli mi?

Türkiye’de evli olarak görünüyorsanız, yurt dışında alınan boşanma kararı ile Türkiye’de boşanmanız mümkündür. Yurt dışındaki boşanma Türk makamlarınca tanınacak ve boşanmanızın Türkiye’de de geçerliliği olacaktır. Bu kendiliğinden gerçekleşmez, başka bir deyişle devletler kendi aralarında bu konuda bir bilgi paylaşımı yapmamaktadır. Türkiye’de boşanma kararınızın tanınması hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de boşanma yurt dışında geçerli mi?

Yurt dışında yaşayan Türkiye’de boşanabilir. Türkiye’den alınan boşanma kararının yaşadığınız ülkede tanınması gerekecektir. Türkiye’den alınan boşanma kararının yaşadığınız ülkeye göre tanınma şekli farklıdır. Ülkeler arasında boşanmaya dair bilgi paylaşımı yapılmamaktadır, farklı bir deyişle boşanmanın tanınması işlemini kişilerin gerçekleştirmesi gerekir.

Almanya’da yaşıyorum Türkiye’de boşanabilir miyim?

Boşanma kararının Türkiye’den alınması halinde Almanya’da tanıtılması gerekecektir. Türkiye’de alınan boşanma kararı Almanya’da da tanınacaktır.

Avrupa’da yaşıyorum Türkiye’de boşanabilir miyim?

Türkiye’den alınan boşanma kararı Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, isviçre ya da herhangi bir ülkede tanınabilir. Bunun için Türkiye’den boşanma kararının alınmasının ardından yaşadığınız ülkenin prosedürüne göre tanınmasının yaşadığınız ülkede yapılması gerekecektir. Almanya’da boşanma, Belçika’da boşanma, Fransa’da boşanma, Hollanda’da boşanma, İsviçre’de boşanma için arayınız.

Eşim yurt dışında boşanabilir miyim?

Yurt dışında yaşayan eşinizden boşanmanız mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. İlk olarak yurt dışında yaşanan eşe her zaman tebligatın yapılması çok kolay olmayabilir. İkinci husus ise boşanmanız için yurt dışında açılmış ve devam eden bir boşanma davasının ya da işleminin olmaması gerekir.

Eşim yurt dışında boşanabilir miyim?
Eşim yurt dışında boşanabilir miyim?

Yurt dışında boşanan Türk vatandaşları ne yapmalı?

Yurt dışında boşanan Türk vatandaşları boşanma kararlarını Türk makamlarına tanıtmaları gerekir. Her iki eş birlikte başvurarak boşanma kararını tanıtabileceği gibi, eşlerden birinin talebi ile de boşanma kararının Türkiye’de tanınması mümkündür.

Eşim yurt dışında nafaka alabilir miyim?

Eşinizin bulunduğu ülkenin önemi yoktur, hatta çalışıp çalışmadığına da bakılmaksızın nafaka alınır. Nafaka ödenmediği takdirde tazyik hapsi cezası vardır. Eşim yurt dışında nafaka alabilir miyim? Sorunuz hakkında detaylı bilgi için arayınız.

Anlaşmalı boşanmada yurt dışında olma

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların duruşmaya katılma zorunlulukları vardır.  Ancak sizin Türkiye’ye gelme tarihinize göre dava tarihi ayarlanabilir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de evlenip yurt dışında boşanma

Türkiye’de evlenip yurt dışında boşanmak mümkündür. Yaşadığınız ülkeye hatta eyalete göre bile boşanma kararının tanınma işlemi farklı olabilmektedir.

Yurt dışında boşananların Türkiye’de boşanması

Yurt dışında boşananların Türkiye’de tekrar boşanma davası açması gerekmez. Boşanma kararının Türkiye’de tanınmasının sağlanması gerekecektir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Yurt dışında yaşayan Türkler Türkiye’de boşanabilir mi?

Yurt dışında yaşayanlar Türkiye’de boşanabilirler. Özellikle anlaşmalı boşanmalar Türkiye’de çok kısa sürede sonuçlanmaktadır ve boşanmak isteyen eşlerin çok sık tercih ettikleri bir yoldur.

Yurt dışında evlenen Türkiye’de boşanabilir mi?

Yurt dışında evlenen Türkiye’de boşanma davası açarak çekişmeli ya da anlaşmalı olarak boşanabilirler. Boşanma kararı ülkeler arasında kendiliğinden geçerli hale gelmez, yaşadığınız ülkede boşanma kararının tanınması gerekecektir. Yaşadığınız ülke hatta yaşadığınız ülke içerisindeki bölgeye göre bile boşanma kararının yurt dışında tanınması işlemi farklılık gösterebilir.

Boşanmada Türkiye’de olan mallar

Yurt dışında boşandım Türkiye’deki malları nasıl alırım?

Boşandığınız ülkenin Türkiye’nin egemenlik sahası içinde olan mallara hükmetmesi mümkün değildir, Türkiye’deki mallar için Türkiye’de mal paylaşımının sağlanabilmesi için boşanma kararınızın Türkiye’de tanınmasının yapılarak mal paylaşımı davası açılması gerekir.

Hukuk büromuz bünyesinde aynı zamanda arabulucu olan Avukat Cem Akyazı psikolojik durumunuzdan uzaklaştırarak menfaatlerinize odaklanma noktasında yanınızda olacak, dava sonucu elde edecekleriniz ya da elde edemeyeceklerinizin farkına vararak gerçeklik testi ile olası sonuçlar karşısında durumunuzun farkına varmanızı sağlayacaktır. Avukat Mücahit Ahmet Tumbul 10 yılı aşkın hukuk mahkemeleri deneyimi ile yanınızda olacaktır.
Sorularınız için arayabilirsiniz: 0212 706 90 30

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir