Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur?

Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur

Boşanma fikrinin oluşmaya başlamasının ardından boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur? Sorusu akılda belirmeye başlar. Başka bir deyişle boşanma fikrinin hemen ardından kişiler kendilerini bekleyen hukuki süreci merak ederler.

Boşanma davalarında eşlerin kusurları yarışır. Boşanma davasını açan eşin az kusurlu olan taraf olması gerekir. Eğer eşinizden fazla kusurunuz olduğunu düşünüyorsanız boşanma davasını sizin açmanızın faydası olmayabilecek, daha az kusurlu olan eşinizin boşanmak istememesi halinde boşanma sağlanamayabilecektir.

Boşanma davasını açan taraf, karşı tarafın kusurlu bir davranışından hemen sonra davayı açtıysa avantajlı durumda olacaktır. Bilindiği üzere aile mahkemeleri boşanma davalarında daha çok son dönemlerde meydana gelen olaylara itibar eder. Yıllar önce yaşanan problemler affedilmiş sayılacak ve karşı tarafa kusur olarak yüklenemeyecektir.

Her olay birbirinden farklı olsa da genel olarak boşanma davasını açan tarafın avantajlı olduğu ifade edilebilir.

Boşanma davası açacağım beni nasıl bir süreç bekliyor?

Boşanma fikrinin oluşmasının ardından kişileri en çok tedirgin eden husus boşanma sürecinin nasıl işleyeceğidir. Boşanma sadece sizin yaşadığınız bir süreç değildir. Çocukların varlığı halinde dahi birçok boşanma davasında mahkemeler devam ederken bir yandan da hayat devam etmektedir. Eğer boşanmaya tamamen karar verdiyseniz tedirgin olmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Siz sadece dava açarken yoğun bir şekilde boşanma avukatınız ile durumunuzu değerlendirirsiniz, ardından mahkeme süreci işleyecek ve hakimlerin takdirinde olarak hukuki sonuçlar şekillenecektir. Mahkeme devam ederken duruşmaları boşanma avukatınız takip ediyor olacak, sizi mahkemenin stresinden kurtaracaktır. Duruşmalara katılma zorunluluğunuz dahi yoktur.

Boşanma aşamasında karşı taraf ile yüz yüze gelme, karşılaşma noktasında çekinceleriniz varsa boşanma avukatınız sizi koruma tedbirlerine yönlendirecektir. Bir süre sonra uygulamada taraflar boşanma fikrine alışmakta ve mahkemenin sonlanması sabırlıca beklemektedirler.

Boşanma davasında nasıl avantajlı olurum?

Boşanma davasında az kusurlu olan eş avantajlıdır. Hemen belirtmek gerekir ki kadınların aile mahkemelerinde daha çok gözetildiği bilinen bir gerçektir. Daha az kusurlu olduğunuzun belirlenebilmesi için boşanma avukatınız ile evliliğiniz hakkında detaylıca görüşmeniz gerekir. Sağlıklı bir sonuca ulaşmak için sadece karşı tarafın kusurlarından değil, boşanma avukatınıza kendi kusurlarınızdan da bahsetmeniz gerekecektir.

Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur ?
Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur ?

İstanbul Boşanma Avukatı – Küçükçekmece Boşanma Avukatı

Arena Hukuk Bürosu

Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu
Arena Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu

Boşanma davalarında deneyimli avukat ekibimiz yanınızda olacaktır.

Avukat Cem AKYAZI Adalet Bakanlığı Arabulucular Siciline kayıtlı uzman arabulucudur. Tarafların duygusal durumlarından uzaklaşarak menfaatlerine odaklanmalarını sağlama aşamasında yanınızda olacaktır.

Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyon eğitimi almıştır.

Avukat Mücahit Ahmet TUMBUL 10 yıldan fazla mahkeme tecrübesi ile boşanma davalarınızda hukuki danışmanlıkta bulunacaktır.

Boşanma avukat ücreti için bilgi alabilirsiniz.

Arena Hukuk Bürosu

Bilgi için:  0212 706 90 30

Boşanma davasıyla ilgili makalemizi okumanızı öneririz.

Küçükçekmece Avukat – Google Haritalarımız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir